çiftçi derin bi oh çekti

0
922
Ciftci-Derin-Bir-Nefes-Aldi

Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesi Ziraat Odası Başkanı Hasan Toprak yağışların ürüne bereket getirdiğini, 2014 tarım yılının yağış açısından iyi başladığını söyledi.

Tekirdağ Ziraat Odası Meclis Başkan Yardımcısı Erdoğan Çavuş ile birlikte Tugay Komutanlığı yakınlarında bulunan buğday tarlasında açıklama yapan Çerkezköy Ziraat Odası Başkanı Hasan Toprak, “Son günlerde artan yağışlarla birlikte mutluluğumuzu ifade etmek istiyoruz. Bir aydan beri endişeli olan çiftçilerimiz yağan yağmurlarla birlikte endişesini üstünden atmıştır. Kısaca derin bir nefes almıştır. Mevsim normallerinin üstünde olan sıcaklardan dolayı rahatsızlığımız vardı. Ama inşallah bu hava şartlarının soğuyacağı bir kış şartları geliyor. Çiftinin kış ayında en büyük beklentisi kar ve yağmurdur. İnşallah yağışlar bu haftada da devam eder ve mahsulerimiz çok iyi olur” diye konuştu.

“ORTALAMANIN ALTINDAYDI”

Çerkezköy’de 70 bin dekar ekili buğday alanı olduğunu ve 55 bin dekar da Nisan ve Mayıs ayında ekilecek olan ayçiçeği alanı bulunduğunu kaydeden Toprak, “20 gün geçmesine rağmen yağmur tam zamanında yetişti. İklim şartlarının sıcak oluşu bizi gerçekten endişelendiriyordu. En yakın zamanda da bu soğuklar olacağından mahsuller o şekilde olacak ve beklentimiz iyi olacak. Bölgemizde sadece buğday var. Çok az miktarda arpa var. Yağmur miktarı bugüne kadar ortalamanın altındaydı. Havanın soğumasını bekliyoruz. Trakya’da çok kış oluyor. Bir hafta içinde gelecek kar ve yağmurlar bizleri tamamen rahatlatacak” ifadelerini kullandı.

Trakya ve Çerkezköy çiftçisinin bilinçli olduğunu kaydeden Hasan Toprak, “Tüm çiftçilerimizin bir ziraat odası başkanı ve ilçe tarım müdürü kadar tecrübesi vardır. Bizler sadece hükümetten aldığımız üst yazıları çiftçilerimize aktarıyoruz” açıklamalarında bulundu.

haber365

Bir Cevap Yazın