Çiftçi desteği tüm bankalara açılıyor

0
956
tum bankalar
tum bankalar

2.4 milyon çiftçi devletten tarımsal destek alıyor. Hazırlanan yeni tebliğ ile devletin tarımsal destek ödemeleri Ziraat Bankası ile birlikte diğer bankalar üzerinden de gerçekleştirilecek.

Dördüncüsü Konya Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nde 350 bin metrekarelik arazide düzenlenen Tarla Günleri’nin sponsorluğunu yapan Garanti Bankası’nın Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere, devletin çiftçiye Ziraat Bankası aracığıyla yaptığı tarımsal desteğin diğer bankalara da açılacağını söyledi.

TÜİK rakamlarına göre Türkiye’de 3.1 milyon çiftçi bulunuyor. Kayıtlı sistemde yer alan çiftçi sayısı 2.7 milyon. Devlet desteği alan çiftçi sayısı ise 2.4 milyon.

Sistem çalışmaları bir yıl önce başlatılan düzenlemenin haziranda çıkması bekleniyor. Devlet geçen yıl çiftçiye 8.5 milyar TL tarımsal destekte bulundu. Bu yıl destek 9.5 milyar liraya ulaşacak. Tarımsal desteğin diğer bankalara açılmasıyla çiftçinin daha avantajlı konuma geçmesi ve sektördeki rekabetin artması bekleniyor.

Çiftçinin temel sorunlarından biri teminat. Nafiz Karadere, bunu Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) ile yaptıkları anlaşmayla çözdüklerini söyledi. Karadere, ‘Ürününü Toprak Masulleri Ofisi’ne veren çiftçi getirdiği makbuza karşılık kredi alıyor. Çiftçi makbuz karşılığında krediye ulaşırken, TMO da alım yükünü taşımıyor” dedi.

Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere, banka olarak bu yıl tarım sektörüne 1 milyar TL’nin üzerinde kaynak vermeyi planladıklarını söyledi.

http://ekonomi.milliyet.com.tr/

Bir Cevap Yazın