Çiftçi ve esnafa kredi desteği

0
827
Ciftci-ve-esnafa-kredi-destegi

Tarımsal üretime 20 milyon lira üst limitli kredi kullandırılacak, esnaf ve sanatkara yüzde 50 faiz indirimi sağlanacak.

İSTANBUL – Tarımsal ve hayvansal üretime 20 milyon lira üst limitli kredi kullandırılacak, esnaf ve sanatkara yüzde 50 oranında faiz indirimi sağlanacak.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan iki ayrı Bakanlar Kurulu kararına göre, üretici ve yetiştiricilere; damızlık süt sığırı yetiştiriciliği için üst limiti 20 milyon TL, bitkisel üretime için de üst limiti 10 milyon TL’lik kredi sağlanacak.

Ziraat Bankası ve tarım kredi kooperatiflerince tarımsal üretime dair düşük faizli yatırım ve işletme kredisi kullandırılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararına göre, kararda yer alan tablo kapsamında indirim oranlarının kademeli olarak uygulanacağı üretim konularında kredi kullanacak üreticiler, indirim oranlarından, kullanacakları kredi miktarına göre kademeli olarak yararlanacaklar.

Esnaf ve sanatkar kredilerine faiz indirimi

Aynı gazetede yayımlanan Halk Bankası’nca esnaf ve sanatkara kredi kullandırılmasına ilişkin karar kapsamında, esnaf ve sanatkara kullandırılmış ve bakiyesi 2014 yılına devreden krediler ile bu yıl içinde bu kapsamda kullandırılacak kredilere yüzde 50 oranında faiz indirimi uygulanacak.

Karar kapsamında kullandırılmış kredilerden vadesinde ödenmeyen ana para ve taksitler için vade tarihinden itibaren geciken tutarlar için faiz indirimi uygulanmayacak.

euronewstr

Bir Cevap Yazın