Çiftçiler TKDK Hibesi İle Canlanıyor

0
1009
Çiftçiler TKDK Hibesi İle Canlanıyor

TKDK Manisa İl Koordinatörlüğü 11. Çağrı Döneminde projesini sunan 53 çiftçi ile daha sözleşme imzaladı. İmzalanan 53 sözleşme sonrasında Manisa’ya 3 milyon 201 bin 656 TL’lik daha traktör ve tarım ekipmanı kazandırılmış olacak.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Manisa İl Koordinatörlüğü 8 Kasım 2013’de biten 11. Çağrı Döneminde almış olduğu 302-1 Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve Geliştirilmesi tedbiri kapsamında Tıbbi Aromatik Bitkiler ve Arıcılık sahasında proje yapan çiftçilerin Traktör Projelerini onaylanmaya devam ediyor. Bugün itibariyle 53 proje daha onaylanarak çiftçilere; toplam 3 milyon 201 bin 656 liralık uygun harcama karşılığı olarak traktör, pulluk, römork, rotovatör, atomizer vb. tarım alet ve ekipmanları alma imkanı sağlandı. Projesi onaylanan çiftçilerle Koordinatörlük arasında Fatih Toplantı Salonunda bir tören gerçekleşti.

Advertisement

Törende bir konuşma yapan İl Koordinatörü Ahmet Işık, “Bu gün burada Ahmetli, Demirci, Gördes, Köprübaşı, Kula, Saruhanlı, Selendi, Salihli ve Merkez Sancaklı’dan çiftçilerimizle traktörlerini almaları için sözleşmelerini imzalayacağız, çiftçilerimize sağladığımız bu traktör desteği ile tarımın makineleşmesine yaptığımız katkıdan dolayı mutluyuz” dedi.

11. Çağrı Döneminde Çiftlik Faaliyetleri alanında; “Tıbbi Aromatik Bitki Yetiştiriciliği ve Arıcılık alanlarında hazırlanan Traktör Projeleri” Manisa’nın aldığı projelerinin çoğunluğu oluşturduğunu söyleyen Işık, 21 Mart tarihinde sonuçlanan 12. Çağrı Döneminde IPARD kapsamındaki traktör kotası dolduğu için; çiftlik faaliyetleri alanında traktör desteği olmadığından, diğer sektörlerden projeleri kabul etiklerini belirtti. Işık, “Bugün imzalayacağımız 53 proje arasında da traktörün yanında pulluk, römork, rotovatör, atomizer gibi tarım ekipmanları alacak çiftçilerimiz var. Siz kıymetli çiftçilerimiz de ihtiyaç duyduğunuz ekipmanlar için bundan sonraki Çağrı dönemlerinde tarım ekipmanlarını almak için yeniden bize başvurabilirsiniz” şeklinde konuştu.

İl Koordinatörü Işık, 21 Mart 2014 tarihinde kapanan 12. Çağrı Döneminde Manisa İl Koordinatörlüğü olarak 109 milyonluk toplam yatırım bütçeli 71 adet proje alarak yine Türkiye 4’üncüsü olduklarını belirtti. 12. Çağrı Dönemi projelerinin incelenmesi de bu önümüzdeki aylarda tamamlanıp uygun olanlarla sözleşme imzalanarak yatırımlarını 2014 yılı içerisinde yaptıracaklarını sözlerine ekleyen Işık, Manisa’da her geçen gün proje kültürünün geliştiğini, çiftçilerin ve tarıma dayalı tesis kurmak isteyen faydalanıcıların proje ile yatırım yapma kültürünün geliştiğini belirtti.

Işık, İl Koordinatörlüğü olarak Manisa’da fonların kullanılmasına katkı sağlamak, kırsalda istihdamı yaratarak göçü önlemek, AB standartlarında işletmelerin kurulması ve bu işletmelerin ürettiği ürünlerin Dünya ile rekabet edebilmesi için çaba sarf ettiklerini belirtti.

Bir Cevap Yazın