Çiftçiler TÜİK verilerine itiraz edince primlerin uydu fotoğraflarına göre belirlenmesi kararlaştırıldı

0
933
Çiftçiler TÜİK verilerine itiraz edince primlerin uydu fotoğraflarına göre belirlenmesi kararlaştırıldı

TBMM Tarım Komisyonu Üyesi Mehmet Erdem, hafta sonu gerçekleştirdiği Koçarlı ve Söke ziyaretinde TÜİK verilerinin iptal edilmesi nedeniyle pamuk primlerine yönelik çalışmaların uydu fotoğrafları üzerinden devam ettiğini belirtti.

Üreticilerin pamuk primi için dosyalarını 30 Mayıs’a kadar teslim etmeleri gerektiğini belirten Erdem, prim ödemelerinin bu yıla mahsus yaklaşık 1 ay gecikebileceğini söyledi.
Konuyla ilgili Koçarlı ve Söke’de yaptığı ziyaretlerde çiftçilere açıklama yapan TBMM Tarım Komisyonu Üyesi Üyesi Mehmet Erdem, “Pamuk primleri ile ilgili dosya teslim tarihi 30 Mayıs’a kadar devam edecek. Geçmişte primler Ekim ayında ödeniyordu. Primler çiftçinin tarlaya girdiği aylar Mayıs ayına çekilmişti. 4-5 yıldır mayıs aylarında ödeniyordu. Ancak bu yıl rekolte tespiti TÜİK verilerine göre yapılacaktı. Rakamlar çiftçilerimiz tarafından eleştirilince TÜİK rakamları iptal edildi. Bunun yerine havza bazlı destek sistemi kapsamında çalışma yapılıyor. Teknolojinin de nimetlerini kullanarak uydu fotoğrafları ve görüntüleri rekolte belirleme çalışmaları yapılıyor. Çiftçilerimizin beyanı ile uydu görüntüleri karşılaştırılacak. Bu nedenle çiftçilerimiz beyanlarını titizlikle vermeleri, beyanlarla uydu fotoğraflarının uyuşmasına özen göstermeleri gerekiyor. TÜİK verilerinin iptalinden dolayı bu yıl ki prim ödemelerinin 1 ay kadar sarkması söz konusu. Bu gecikme de yeni uygulamaya geçişten kaynaklanıyor. Önümüzdeki yıl inşallah primler zamanında ödenecek. Bundan sonra üreticilerimizin doğru beyan vermeleri çok önemli. Tarlada ne ekili ise uydu fotoğrafı ile bu gözükecek. Doğru beyan vermeyen sıkıntıya düşer. 2012 ürünü için 46 kuruş olarak belirlenen prim miktarı bu yıl için 50 kuruş olarak belirlendi” dedi

haber46

Bir Cevap Yazın