Çiftçilere 16 Bin Kiraz Fidanı Dağıtıldı

0
1012
çöl olmasın

Karaman’da Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından İl Özel İdaresi’nin katkılarıyla 16 bin kiraz fidanı çiftçilere törenle dağıtıldı.

Ak Parti Karaman Milletvekili Mevlüt Akgün, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü önünde düzenlenen fidan dağıtım törenindeki konuşmasında, Karaman’ın elma üretiminden sonra kiraz üretiminde de iddialı olacağını söyledi.

Karaman’da meyve üretiminde ürün çeşitliliğinin artması için çalışmalar yapıldığını ifade eden Akgün, şunları kaydetti:
“Son yıllarda yapılan çalışmalarla özellikle dağ köylerinde kiraz üretiminde ciddi artışlar oldu. Bu bölgelerde yetişen kirazlar aroması ve kalitesiyle dikkat çekmeye başladı. Yaylalarda kurulan bahçelerden toplanan kirazlar direkt ihraç ediliyor. Bunun için kiraz üretimini teşvik etmeye çalışıyoruz. Kiraz bahçesi kurmak isteyen çiftçilerimize yüzde 50’si İl Özel idaresi tarafından karşılanan 16 bin kiraz fidanı dağıtılacak. Gelecek yıllarda Karaman’ın kiraz merkezi olacağını düşünüyorum. Şimdiden üreticilerimize bu fidanlar hayırlı olsun.”
Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mehmet Öztiryaki ise bu projeden yararlanan çiftçilerin ektikleri fidanların en geç 3 yılda ekonomik olarak verim vermeye başlamasını beklediklerini belirtti.

Fidan dağıtım törenine Karaman Valisi Murat Koca, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Selçuk Boz, Ak Parti Karaman Milletvekili Mevlüt Akgün, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Salih Baldız, Ziraat Odası Başkanı Recep Muğlu, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mehmet Öztiryaki ve çiftçiler katıldı.

Kaynak: Haberler

Bir Cevap Yazın