çiftçilere aspir ve kanola çağrısı

0
1044

Ankara’nın Polatlı ilçesinde yapılan eğitim toplantısına katılan Ankara İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muhsin Temel, çiftçilerden nadas alanlarında aspir ve kanola gibi yağlı tohum bitkileri ekmelerini istedi.
ciftcilere-aspir-ve-kanola-cagrisi1

Polatlı’da bölgenin en önemli tarım ürünlerini oluşturan hububat, soğan ve şekerpancarı zararlıları ile mücadele yöntemleri hakkında çiftçilere eğitim verildi.

Advertisement

Programda ayrıca, biçerdöver operatörlüğü kurusuna katılanlara da sertifika verildi.

Toplantıya, Gıda Tarım ve Hayvancılık Ankara İl Müdürü Muhsin Temel, Polatlı Kaymakamı Gürsoy Osman Bilgin, muhtarlar ve çok sayıda çiftçi katıldı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Ankara İl Müdürü Muhsin Temel, Türkiye İstatistik Kurumu verilere göre Ankara’nın 7 tarım ürününde Türkiye birincisi, 5 tarım ürününde Türkiye ikincisi, 5 tarım ürününde de Türkiye üçüncüsü olduğunu belirterek bu başarıda emeği geçen Ankaralı çiftçilere teşekkür etti.

Polatlı’da özellikle kuraklığa dayanıklı ve sertifikalı tohumlukların kullanılmasının önemini vurgulayan İl Müdürü Temel, Polatlılı çiftçilerden nadas alanlarında aspir ve kanola gibi yağlı tohum bitkileri ekmelerini de istedi. Temel, “Türkiye’nin özellikle yağlı tohumlar konusunda büyük açığı var ve bu ihtiyacın bir kısmı da ithalatla karşılanıyor. Aynı zamanda bu bitkiler biyodizel üretiminde de kullanılıyor. Bundan dolayı nadasa bıraktığınız alanlarda aspir ve kanola ekimi yapmanızı istiyoruz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından konunun uzmanları tarafından hububat zararlıları ile mücadele, pancar ve soğan yetiştiriciliği ve zararlıları konularında çiftçilere bilgiler verildi. Program, biçerdöver kurusuna katılan kursiyerlere sertifikalarının verilmesiyle sona erdi.

haber46

Bir Cevap Yazın