Çiftçilere sahte üretici makbuzu düzenleyen çete yakalandı

0
1223
sahte üretici makbuzu

sahte üretici makbuzuEskişehir’de 8 kişi polis tarafından çiftçilere sahte üretici makbuzu hazırladıkları gerekçesiyle gözaltına alındı. Gözaltına alınan 8 kişiden 5’i Adliye’ye sevk edilirken, şahısların çiftçiler üzerinden düzenledikleri sahte makbuzlarla devletten 283 bin 124 TL destekleme ödemesi aldıkları ortaya çıktı.

Eskişehir Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri bir ihbarı değerlendirerek, Seyitgazi ve Mahmudiye ilçe ve köylerinde kotasını dolduramayan çiftçilere para karşılığında sahte müstahsil makbuzu düzenleyen H.M.K, D.Ç., B.Ö., N.Ö, K.E., V.K., U.A. ve İ.D. polis tarafından gözaltına alındı. İfadeleri alınan 8 şahıstan; H.M.K, D.Ç., N.Ö., K.E.. ve V.K. Cumhuriyet Savcısının isteği üzerine Adliye’ye sevk edilirken, şahısların kurdukları şirketlerde maliye tarafından inceleme altına alındı.

Eskişehir Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri konuyla ilgili 3 şahısın daha arandığını belirterek, ”Şahıslar sahte makbuz düzenliyor. Çiftçilerde bu sahte makbuzlarla bölgelerindeki Tarım Kredi Kooperatiflerine giderek, devletten haksız kazanç sağlıyorlar. Şahıslar, yüksek miktarda üretici makbuzları düzenleyerek, nitelikli dolandırıcılık ve belgede sahtecilik suçunu işlemişlerdir” tespitinde bulunuldu.
Şahısların bugüne kadar 179 ayrı ‘sahtecilik’ olayını gerçekleştirdikleri belirlenirken, şahısların 206 çiftçiye para karşılığında 846 adet sahte üretici makbuzu düzenledikleri tespit edildi. Devletten de 283 bin 124 TL destekleme ödemesi aldıkları vurgulandı.

Yapılan operasyon kapsamında, gözaltına alınan şüphelilerin, ikamet, işyeri ve araçlarında yapılan aramalarda, 116 adet farklı firmalara kesilmiş fatura 46 adet kantar fişi ve not kâğıdı, 42 Adet müstahsil makbuzu,10 boş irsaliyeli fatura koçanı, 6 Adet farklı şirketlere ait şirket kaşesi,8 yaprak para makbuzu,4 adet vergi tahsil alındı belgesi,4 cilt sevk irsaliyesi,3 adet vergi levhası fotokopisi,1 adet fatura teslim tutanağı, 1 adet oda sicil kayıt fotokopisi,2 adet banka dekontu, 1 adet vekaletname, 1 adet tahakkuk fişi fotokopisi,1 Adet tahakkuk fişi,1 cilt tahsilât makbuzu ele geçirildi.(CİHAN)

Bir Cevap Yazın