Çiftçilere Son Gün Uyarısı

0
1049
Çiftçilere Son Gün Uyarısı

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB), çiftçi kayıt sisteminde (ÇKS) bu yıl hem 2014 hem de 2015 yılı kayıtlarının yapılacağına dikkat çekerek, 2014 kayıtları için son günün Cuma olduğunu hatırlattı. Tarımsal desteklerden yararlanabilmek için ÇKS’ye başvurmak gerekiyor.

Konuyla ilgili olarak Birlik Başkanı Şemsi Bayraktar tarafından yapılan yazılı açıklamada, TZOB’un yazılı girişimleriyle, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın 30 Haziran 2014 tarihinde sona eren ÇKS başvurularıyla ilgili süreyi, 29 Ağustos 2014 tarihine uzattığı kaydedildi. Yoğunluk yaşanma ihtimali göz önünde bulundurularak çiftçilerin bir an önce ÇKS kayıtlarını yaptırmaları gerektiğini vurgulayan Bayraktar, üreticileri bu yıla mahsus iki ÇKS başvurusu yapılacağı konusunda da uyardı. Yeni ÇKS yönetmeliğine göre, üreticilerin bu yıl hem 2014, hem de 2015 yılı ÇKS başvurularını yaptırmaları gerektiğine dikkati çekti. Bayraktar, şunları aktardı:

“Her iki başvuru da süre uzatımı nedeniyle tarih olarak neredeyse birbirleriyle çakışıyor. Üreticilerimizin her iki başvuruyu birbiriyle karıştırmamaları gerekiyor. Çiftçilerimiz 29 Ağustos 2014 Cuma günü mesai saati bitimine kadar 2014 yılı ÇKS başvurularını yaptıracaklar. Üreticilerimiz olası sıkışıklıkları düşünerek son günü beklenmeden tarım il ve ilçe müdürlüklerine bir an önce başvurusunu yapmalı. 2015 yılı ÇKS kayıtları ise 1 Eylül’de başlayacak, 31 Aralık 2014 tarihinde sona erecek.”

Çiftçilerimizin büyük bir çoğunluğu ÇKS kayıtlarını yaptırmış durumdalar… yaptırmayanlar ise bu durumdan haberdar olmadıkları için yaptırmadılar. Çiftçilere bu durumdan haberdar etmekte İl,İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık müdürlüklerine ve aynı zamanda ziraat odalarında çalışan Tarım Danışmanlarına düşüyor

Bir Cevap Yazın