Çiftçilerin Bor Kabusu

0
964
ciftcilerin bor kabusu

Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesi Kirmasti Deresi’nde görülen yüksek bor oranı, çiftçiyi tedirgin etmeye devam ediyor. Ürünlerinin yanmasını istemeyen çiftçiler, arazilerine artezyen kuyu açtırmaya başladı.
Türkiye’nin meyve sebze deposu olarak bilinen Mustafakemalpaşa ve Karacabey ovalarındaki verimli arazilerde yetişen ürünler yanmış ve çiftçinin şikayeti üzerine harekete geçen Ziraat Odası’nın sulama suyunda yaptırdığı tahliller sonucu suda yüksek oranda bor maddesine rastlanmıştı. Kirmasti Deresi’nden alınarak analize gönderilen örneklerde 19.4 ppm değerinde bor çıkmış ve raporda sulama suyunda kabul edilebilir bor oranının 3.ppm olması gerektiğine dikkat çekilmişti. Derenin doğduğu Kütahya’nın Emet ilçesine kadar olan bazı bölümlerinden de numuneler alan Ziraat Odası’nın Bursa İl Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü kanalıyla yaptırdığı tahliller tehlikenin sınırlarının büyüdüğüne işaret etti.

İl tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün yaptırdığı analizlerde Devecikonağı köyü üzerinden alınan numunede bor oranı 9.18 ppm çıkarken, Ziraat Odası’nın özel bir laboratuara yaptırdığı geniş çaplı analizde farkı sonuçlar ortaya çıktı. Bu sonuçlarda Emet Etibor tesisinin altından alınan örnek sonucu 1065 ppm gibi çok yüksek bir oran çıkarken, aynı güzergah üzerinde bulunan Eğrigöz bölgesinde 32.42, Kızıbüyük bölgesinde 25.08, Mustafakemalpaşa Kestelek Köyü Eti Bor tesisinin alt bölgesinden alınan numunede ise 4.62 oranında bor kalıntısı çıktığı öğrenildi.

Kanaletler vasıtasıyla ovaya dağıtımın yapıldığı son nokta olan regülatördeki sonucun 7.12 ppm olduğunu öğrenen çiftçiler, bora karşı hassas olan biber gibi ürünlerini sulamak için arazilerine artezyen kuyusu açtırdı. Konuyu Ankara’ya ileten Mustafakemalpaşa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Özmen, “Ovada 8 bin çiftçi 165 bin dekar arazide sulu tarım yapıyor. Analiz sonuçlarından tedirginiz. Ankara’ya giderek bölge milletvekillerine durumu ilettik. Şu an itibarıyla yer yer bazı ürünlerde kuruma gözleniyor. Sorunun bir an önce çözülmesi için Eti Bor Genel Müdürlüğü kanalıyla çözülmesini bekliyoruz” dedi.

haber365

Bir Cevap Yazın