Çiftçilerle polis arasında arbede

0
861
Çiftçilerle polis arasında arbede

Mersin’de Ziraat Bankası’na olan borçlarından dolayı haciz geldiğini ve Soda Sanayi A.Ş’nin yapmak istediği sülfirik asit tesislerini protesto eden çiftçiler basın açıklaması sonrası karayolunu trafiğe kapatmak isteyince polis müdahale etti. Çevik Kuvvet ekipleri yolda barikat oluşturarak çiftçilerin geçişine izin vermedi. Polis yola geçmek isteyenlere basınçlı su ve biber gazı sıktı.

Polisle çiftçiler arasında arbede yaşanırken bazı göstericiler polise yoldaki kaldırım taşlarını fırlattı. Gazdan etkilenen CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, insanların başına bir şey gelmesi halinde polis müdürünü bitirmekle tehdit etti.

Akdeniz ilçesi Kazanlı Mahallesi’ndeki bazı çiftçilere kredi borçlarını ödemedikleri gerekçesiyle Ziraat Bankası tarafından haciz işlemi başlatılması ve Soda Sanayi A.Ş’nin kurmak istediği sülfirik asit tesislerini protesto etmek için çiftçiler D-400 Karayolu Kazanlı Kavşağında toplandı. Çiftçiler açtıkları pankartlarla sorunlarını dile getirdi.

Akdeniz Örtü Altı Sebze Üreticileri Birliği’nin düzenlediği basın toplantısına CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı da katıldı. CHP’liler ise otobüslerle basın açıklamasının yapılacağı yere gelerek eyleme destek verdi.

Mersin Ziraat Odası Başkanı Cengiz Gökçel burada yaptığı açıklamada, Ziraat Bankası tarafından çiftçilere kredi borçlarını ödemediği için icra takibi başlatıldığını belirtti. Bir çiftçinin satış işleminin ise 20 Kasım itibariyle 6. İcra Mahkemesi tarafından yürürlüğe girdiğini anlatan Gökçel, 200 çiftçinin daha icra takibinde olduğunu söyledi.

Gökçel, Soda Sanayi A.Ş’nin kurmak istediği Sülfirik Asit Tesisleri’nin insan sağlığı ve çevreye zararlı olduğunu ifade ederek kararların tekrar gözden geçirilmesini istedi. CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı da, tarım arazilerinin arasına üreticilerin karşı çıkmasına rağmen sülfürik asit üretim tesisi kurulacağını söyledi. Atıcı hükümete sert eleştirilerde bulundu.

Konuşmaların ardından düzenleme komitesi, katılımcılardan dağılmalarını istedi. Ancak eylemciler dağılmayıp karayoluna kadar kol kola girerek yürüyüşe geçti. Polis ise kalabalığı dağılmaları yönünde uyardı. Uyarılara rağmen yürüyüşe devam eden gruptaki bazı kişiler, polisin bulunduğu bölgeye taş ve sopa fırlatmaya başladı. Bunun üzerine polis ekipleri gruba biber gazı ve tazyikli su sıktı. Yaşanan arbedenin ardından TOMA’nın önüne çıkan Ziraat Odası Başkanı Cengiz Gökçel vatandaşları sakinleştirmeye çalıştı.
CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı ise polislere tartıştı. Polis Müdürüne ‘bana bak’ diye çıkışan Atıcı,
“Bu insanların elinde silah yok. Eğer bu insanlara bir şey olursa seni bitiririm, yemin ederim seni bitiririm. önce bana sıkacaksın terbiyesizlik yapmayın” diye konuştu.

Polis müdürünün kalabalığı provake edenlerin olduğunu söylemesi üzerine Atıcı, “Onları seni ayırmak senin görevin” ifadesini kullandı. Kalabalık Atıcı ve Gökçel’in uyarısı üzerine daha sonra dağıldı.

Kaynak: Haberler

Bir Cevap Yazın