”Çiftçinin güneşe ihtiyacı var, yağışlar nedeniyle ürünlerde çürüme başladı”

0
1158

Dolu YağışıANTALYA (A.A) – Antalya’da önceki gün etkili olan şiddetli yağış ve dolu nedeniyle merkez Aksu, Döşemealtı ve Kepez ilçelerine bağlı 12 köyde oluşan zarar tespit ediliyor.
AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, şiddetli yağış ve dolu, merkez Aksu, Döşemealtı ve Kepez ilçelerinde 12 köyde seralarla açık tarım alanlarında zarara yol açtı. Hasar Tespit Komisyonu’nun Aksu ilçesine bağlı köylerdeki çalışmalarını tamamladığı ve bilgilerin askıya çıkarıldığı belirtildi. Aksu ilçesinde dolu ve şiddetli yağış 960 çiftçinin toplam 8 bin 684 dekar sera ve açık alandaki tarım ürünlerinde zarara yol açtığı saptandı.
Döşemealtı ve Kepez’e bağlı köylerde ise dolunun ardından dün devam eden şiddetli yağış nedeniyle çalışma yapamayan Hasar Tespit Komisyonu, bugün yağmurun hafiflemesi üzerine çalışmalarına başladı.

-”ÇİFTÇİNİN GÜNEŞE İHTİYACI VAR”-

Antalya Ziraat Odası Başkanı Halil Ordu, önceki gün meydana gelen dolu ve şiddetli yağmurun özellikle Aksu ve Döşemealtı’na bağlı köylerde önemli zarara yol açtığını söyledi. Ordu, Döşemealtı’na bağlı Dağ beldesi, Aksu’ya bağlı Karaöz beldesinde dolunun zeytin ağaçlarına, hububat tarlalarına zarar verdiğini belirtti.
Nar ağaçları henüz çiçek açmadığı için zarar oluşmadığına değinen Ordu, şöyle konuştu:
”Dolu ve yağıştan zarar gören tarım alanlarının büyük bölümü sigortalı ancak çiftçilerimizin zararın tamamının karşılanması beklentisi içinde olmaması lazım. Çiftçilerimiz tarım alanlarını sigortalatmalı. Tarım sigortalarının yüzde 50’sini devlet ödüyor. Zarar gören çiftçilerimize geçmiş olsun diliyorum.”
Nisan ayı başından bu yana bölgede havanın kapalı olduğuna işaret eden Ordu, ”Çiftçinin güneşe ihtiyacı var. Sera üreticisi güneşi bekliyor. Yağışlar nedeniyle ürünlerde çürüme başladı. Nem oranının yükselmesiyle bitkide fungusit (mantar, küf) oluşuyor” dedi.

Bir Cevap Yazın