Çiftçinin kar ve don zararı

1
1811
Kar altındaki tarlaAFŞİN (A.A) – Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesinde geçen hafta yağan karın ve don olayının 2 milyon liralık zarara yol açtığı bildirildi.

Yurt genelinde geçtiğimiz günlerde etkili olan kar yağışı ve don olayı özellikle çiçek dönemindeki kayısı, ceviz, buğday ve şeker pancarına büyük zarar verdi. Afşin İlçe Tarım Müdürlüğünce oluşturulan ekiplerce hasar tespiti yapıldı. Yapılan çalışmalarda, 545 çiftçinin ekili arazisinin hasar gördüğü belirlendi.
Afşin İlçe Tarım Müdürü Hüseyin Öner, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çiftçilerin şeker pancarı, buğday, kayısı ve ceviz ürünlerinde don olayının çiçeklenme zamanında geliştiğinin görüldüğünü söyleyerek, şunları belirtti:
”Çiftçilerimiz don olayında büyük ölçüde etkilendi. Bu ürünlerimizin zarar görmesi yaklaşık 2 milyon liraya mal oldu. Bu durumu Tarım ve Köy İşleri Bakanlığına rapor hazırlayıp bilgi notu şeklinde ilettik. Çiftçilerimizin zararlarının Bakanlar Kurulu tarafından alınacak kararla karşılanmasını bekliyoruz. Önceki yıllarda meyve ağaçlarının çiçeklenme dönemi sigorta kapsamı dışında tutulmuştu, bu sene yapılan yeni bir düzenleme ile çiçeklenme dönemi de sigorta kapsamına alındı bu sayede çiftçilerimizin zararları karşılanabilecek.”

1 Yorum

Bir Cevap Yazın