Çiftçinin umudu bahar yağmurlarında

0
855
turkiye_genelinde_hava_yagisli_olacak.jpg

Adana Çiftçiler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Gazi Sulama Birliği Başkanı Avni Özşahin, son dönemin en kurak kış mevsiminin yaşandığını belirterek, tek umutlarının bahar yağmurları olduğunu söyledi.

Avni Özşahin, “Canlılar için olmazsa olmaz 3 şey vardır. Bunlar; hava, su ve güneştir. Maalesef dünyamızda aşırı kurak yıllar, aşırı yağışlı yıllar olmuş. Bu senede aşırı kurak, yağışsız bir seneyi yaşıyoruz. Bu bir şanssızlık. Bunu bir şekilde telafi ederek, bu sezonu geçirmemiz lazım. Bu noktada Çukurova olarak şanslıyız. Arkamızda Toros dağları var. Karlar eriyecek. Kar olmazsa, barajlarımızda gerekenin yarısı kadar su var. Mart, nisan, mayıs ayı Türkiye’de yağışlı geçsin, susuzluğun bir miktarını öyle telafi edelim. Barajlarımızdaki suyu da tasarruflu kullanırsak bu sezonu kazasız belasız atlatırız.” şeklinde konuştu.

Öte yandan, en az hasarla hasat sezonuna geçilmesi gerektiğinin altını çizen Özşahin, “Ama havalar bu sene erken ısındı. Sezon erken başlıyor. Önümüzdeki 3 ay da kurak geçerse işimiz daha da zorlaşacak. Umudumuz bahar yağmurlarında. O zamanda suyu daha da tasarruflu kullanmamız lazım.” ifadelerini kullandı.

Buğdayın su isteğine dikkati çeken Özşahin, ”Türkiye’nin 21 milyon tonluk buğday üretiminin 850 bin tonunu karşılayan Adana’da, en son yağmur 7 Aralık’ta metrekareye 3.2 kilogram olarak düştü. Yağmura bağlı olarak gelişen buğday, kuraklık nedeniyle birçok tarlada yeşermedi. Bazı tarlalarda ise buğday istenilen boya ulaşmadı.” dedi.

haber365

Bir Cevap Yazın