Çiftçinin yeni gelir kapısı Brüksel lahanası

0
1274
Ciftcinin-yeni-gelir-kapisi-Bruksel-lahanasi

GOÜ Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sağlam, Brüksel lahananın kasım ve aralık aylarında, çiftçilerimiz için ek gelir kaynağı olacağını duyurdu.

TOKAT-Gaziosmanpaşa Üniversitesi (GOÜ) Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Necdettin Sağlam, kilosu 4-6 lira arasında satılan Brüksel lahanasının çiftçi için alternatif ürün olabileceğini bildirdi.

Sağlam yaptığı açıklamada, tarım şehri Tokat’ın ürün çeşitliliğini artırmak amacıyla, Ziraat Fakültesinin Bahçe Bitkileri Bölümü deneme alanında, Brüksel lahanası yetiştirmeye başladıklarını ve ilk hasattan çok iyi verim aldıklarını söyledi.

Bu ürünün uygun ekim zamanını belirlemek için mayıs-temmuz döneminde 4 farklı tarihte ekim yaptıklarını belirten Sağlam, Brüksel lahanasının serin havayı sevdiğini ifade etti.

Hava sıcaklığının sıfırın altında 10 dereceye kadar düştüğü yörelerde, bu ürünün aralık ayı sonuna kadar hasat edilebildiğini anlatan Sağlam, “Dekar başına 2-3 ton verim alınabilmekte ve üretimi az olduğu için oldukça yüksek fiyattan alıcı bulabilmektedir. Brüksel lahanasının kilosu, piyasada 4-6 TL arasındadır” diye konuştu.

Brüksel lahanasının anavatanının Avrupa olduğunu belirten Sağlam, şunları söyledi:

“Brüksel lahanası, sıcak iklim sebzelerinin kırağı ve soğuk nedeniyle öldüğü yörelerde, kasım ve aralık aylarında çiftçilerimiz için ek gelir kaynağı olacak. Brüksel lahanası, serin havaları seven bir bitki olduğu için çiftçilerimiz, artık aralık ayının sonuna kadar bu ürünü yetiştirerek ek gelir kazanabilecek, aynı zamanda ikinci ürün olarak yetiştirerek arazilerini daha etkin değerlendirebilecek.”

Brüksel lahanasının faydaları

Bu ürünün Türkiye’de yeni yeni tüketildiğini dile getiren Sağlam, “Açık yeşil, koyu yeşil ve mor renkleri olan Brüksel lahanasının tat ve aroması, beyaz lahana, karnabahar ve brokoli gibi diğer lahana grubu sebzelere benzer. Salata, kapuska, çorba veya turşu olarak tüketilir. Brüksel lahanasının kaynatılarak pişirilmesi tavsiye edilmiyor çünkü kaynatılması halinde kansere karşı savaşan maddelerin yaklaşık yüzde 80’i suya geçerek heba oluyor. Kaynatmak yerine buharda pişirmeniz lazım” şeklinde konuştu.

Brüksel lahanasının içerdiği birçok vitaminin, mineral maddenin ve antioksidan bileşiklerin insan sağlığı için yüksek düzeyde faydalı olduğunu belirten Doç. Dr. Sağlam, kış aylarının en önemli besin kaynaklarından biri olan Brüksel lahanasının kansere karşı koruyucu etkiye sahip olduğunu, bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiğini ve kalp rahatsızlıklarına yakalanma riskini düşürdüğünü savundu.

Sağlam, Brüksel lahanasının içerdiği lifler sayesinde sindirimi kolaylaştırdığını ve kabızlığı da engellediğini sözlerine ekledi.

haber365

Bir Cevap Yazın