Çiftçiye 16 milyon tl’lik destek

0
794
Çiftçiye 16 milyon tl'lik destek

Karadeniz Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Karadenizbirlik), bölge yağlı tohum bitkileri üreticilerine toplam 16 milyon TL’lik kredi dağıttı. 

Kurum olarak, 2013 yılı yağlı tohum ekilişlerine yönelik üretici ortaklarına verilen ayni ve nakdi destekler hakkında bilgi veren Karadenizbirlik Genel Müdürü Ünal Erarslan, “Bu hedef doğrultusunda ortaklarımıza üretim öncesi tarla hazırlığı için yaklaşık 4 milyon TL tutarında nakdi kredi dağıtımı yapılmış, başta tohum, küspe ve yağ olmak üzere yaklaşık 12 milyon TL değerinde de ayni katkı sağlanmış olup toplamda 16 milyon TL tutarında kredi dağıtılmıştır” dedi.

ÜRETİCİYE PAZAR GARANTİSİ
Bölgede önemli bir potansiyeli olan ayçiçeği ve soya üretimini arttırmak amacıyla her türlü desteği uygun ödeme koşullarında çiftçiye ulaştırmayı bir görev bildiklerini söyleyen Erarslan, “Bu yıl dağıtılan girdilere dayanarak bölge ayçiçeği üretimimizde önemli artış bekliyoruz. Birliğimiz yine üreticinin pazar garantisi olmaya devam ederek üreticiden aldığı ürünlerden elde ettiği sağlıklı ve kaliteli ayçiçeği yağı üretimiyle de tüketiciye hizmete devam ediyor” diye konuştu.

DESTEKLEME PRİMİ ARTIRILMALI
Türkiye’nin yağlı tohum ihtiyacının büyük ölçüde ithalat ile değil yerli üretimle karşılanmasını istediklerini de söyleyen Erarslan şöyle devam etti: “Bu nedenle devletçe yağlı tohum bitkilerine uygulanan destekleme primlerinin artırılması son derece önemlidir. Karadenizbirlik tarafından bölgemizde üretim artışını sağlayacak şekilde üreticilerimize her türlü ayni ve nakdi katkı sağlanarak yerli üretimin desteklenmesine devam edilecektir.”

haberler.com

Bir Cevap Yazın