çiftçiye güneş umut oluyor

0
959
Ciftciler-gunesle-aydinlanac

Denizli’de güneşten elektrik üretimi faaliyetinde bulunan Pamsolar şirketi çiftçiler, amatör balıkçılar, arıcılar ve çobanlar için enerji seti geliştirdi.

Pamsolar Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Kaplan, geliştirilen iki kilogram ‘Mobil Güneş Enerji Seti’yle altı saat güneş gören panelin gece sekiz saate varan sürede üç lamba ile aydınlatma yaptığını söyledi. Yaz sıcağında özellikle gece tarlalarında çalışmak zorunda kalan çiftçilerle tütün işçilerinin, çobanların amatör balıkçıların ve dağlarda üretim yapan bal üreticilerinin setin hedef kitlesini oluşturduğunu ifade eden Kaplan, “Denizli’de yıllardır güneş enerjisinden elektrik üreten temiz enerji sistemleri üzerinde faaliyet gösteriyoruz. Sattığımız setlere iki yıl servis ve yedek parça garantisi de veriyoruz. İki kilogramağırlığındaki setimizin kurulumu çok kolay. 29 santimetreye 43 santimetre ebadında panele sahip setimizin 6 saat güneş görmesi yeterli. Altı saatte sette bulunan 3 voltluk 3 ampul kendi içindeki özel bataryalarında toplam 60 volt enerji depoluyor. Bu enerjide üç ampul aynı anda kullanılsa bile yaklaşık 8 saat aydınlanma sağlıyor.” dedi.

Özellikle gece çalışmak zorunda kalan üreticilerin çok işine yarayacak setin aydınlanmanın yanında kullanıcısına cep telefonu şarj edebilme imkânı da sunduğunu belirten Kaplan, “Cihazımızın yanında verilen özel çoklu aparatla birçok cep telefonu set tarafından şarjda edilebiliyor. Özellikle dağlarca çok fazla kalan çobanlar ve arıcılar bu sayede iletişim kopukluğu yaşamayacak. Setimizin içinde gelen üç ampul, üç farklı güçle aydınlatma yapıyor. Tek tekte kullanılabilen ampullerin üçü de aynı anda kullanılabiliyor.” diye konuştu.

Setin iki yıl servis ve yedek parça garantisi ile 550 liradan satışa sunulduğunu vurgulayan Kaplan, “Çiftçilerimizin çok işine yarayacak seti çok uygun fiyattan vereceğiz. Geceleri tarlalar güneşle aydınlanacak. Taşıması ve montajı çok kolay olan setle artık tarlalarda geceleri çalışmakta kolaylaşacak. Çevreye hiçbir zararı ve etkisi bulunmayan set, kullanıcısını da mutlu edecek. Setle birlikte el fenerleri, gazlı kandiller veya pilli aydınlatıcılar tarihe karışacak.” şeklinde konuştu.

haber46

Bir Cevap Yazın