Çiftçiye Makine ve Ekipman Alımında Yüzde 50 Destek Verilecek

0
1298

çiftçi ekipmanOsmaniye Tarım İl Müdürlüğü destekleme birimi görevlisi Ziraat Mühendisi Murat Karalar, çiftçilere Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı’nın kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi programı kapsamında makine ve ekipman alımlarında yüzde 50 destek sağlanacağını söyledi.

Karalar, Kadirli Ticaret Borsasında yaptığı açıklamada, makine ve ekipman alımlarının desteklenmesi hakkında tebliğin Resmi Gazetede yayınlandığını hatırlattı.

Kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi programının amaçları hakkında bilgi veren Karalar, “Tarımsal faaliyetler için geliştirilen yeni teknolojilerin üreticiler tarafından kullanımını yaygınlaştırarak, daha kaliteli ve pazar isteklerine uygun üretim yapılmasını sağlamak. Zor şartlarda ve bedenen çalışan çiftçimizin işlerini kolaylaştırmak ve üretim maliyetlerini düşürerek uluslararası düzeyde rekabet edebilir bir düzeye getirmek için makine ve ekipman alımının desteklenmesi amaçlanmaktadır. Program, kırsal alanda ekonomik ve sosyal gelişmeye katkı sağlamak, belirlenmiş makine ve ekipman alımlarını ve yerinde montajını desteklemek amacıyla yapılması gerekenlere ilişkin hususları kapsamaktadır. Hibeye esas mal alım tutarının yüzde 50’sine destek verilecek olan 35 adet yatırım konularını kapsayan makine ve ekipmanlardır.” dedi.

25 Nisan 2011 tarihine kadar başvuruların yapılması gerektiğini söyleyen Karalar başvuru şartlarını şu şekilde açıkladı: “En önemli şartımız 2011 çiftçi kayıt sistemi. Traktörle çalışacak bütün makinelerde traktör ruhsatı istiyoruz. Vergi borcu yoktur belgesi. Alacak olduğunuz makinenin proforma faturası ve teknik şartnamesini istiyoruz.

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı – www.iha.com.tr

Bir Cevap Yazın