Çiftçiye Sulama Desteği

0
1188
Ankarali-Ciftciye-Sulama-Destegi

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca, modern sulama tesisleri ve makine ekipmanlarının üreticiler tarafından kullanımının yaygınlaştırılarak, daha kaliteli ve pazar isteklerine uygun üretim yapılmasını sağlamak, üreticilerin işlerini kolaylaştırmak ve üretim maliyetlerinin düşürmek amacıyla, yedi sulama sistemine verilen yüzde 50 hibe desteğinin başvuruları incelenerek destek almaya hak kazanan üreticiler belirlendi.

Buna göre; 20 Ankaralı üreticiye 2 bin 500 dekar alanda kurulacak sulama sistemleri için yaklaşık 450 bin TL destek verilirken, 875 bin TL’lik de yatırım yapılacak.

Destekleme almaya hak kazanan üreticilerin 14-25 Ağustos tarihleri arasında bağlı oldukları İlçe veya İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile sözleşme imzalamaları gerektiğini kaydeden İl Müdürü Muhsin Temel, Ankara tarımında sulanan alanların azlığının önemli bir problem olduğunun altını çizerek, destekleme almaya hak kazanan üreticilerden sözleşme imzalamaları konusunda acele etmelerini istedi.

Bu desteklemeyle beraber kaynakların verimli kullanımını sağlayan yeni sistemler kurulurken, yaklaşık bin dekar alanın suya kavuşacağını dile getiren Temel, “Ankara’nın 1 milyon 233 bin hektar tarım arazisinin yüzde 8’i yani yalnızca 103 bin hektarı sulanabiliyor. Sulanan alanların azlığı Ankara tarımında önemli bir sorun. Hem tarımsal verimliliği hem de tarımsal çeşitliliğimizi daha da artırmamız için sulanan tarım alanlarımızı artırmamız gerekiyor. Bunun için çeşitli projeler yürütüyor ve destekler veriyoruz. Bireysel sulama makine ve ekipman alımlarına yüzde 50 hibe desteği, bu desteklerin en önemlisi. Onun için hibe almaya hak kazanan tüm üreticilerimizi sözleşme imzalamaya bekliyoruz” dedi.

Geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da Ankara’ya yeni bir güneş enerjili sulama sisteminin bu destekle kazandırıldığını vurgulayan İl Müdürü Temel, bu sistemle güneşten alınan enerjiden elektrik üretilerek sulamada kullanıldığını ve bu sayede üreticilerin en çok şikayet ettiği elektrik giderinden kurtulduğunun altını çizerek bu sistemin Ankara’ya tanıtılması açısından da bu desteklemenin önemli bir rol oynadığını sözlerine ekledi.

haber46

Bir Cevap Yazın