Çiftçiye Ücretsiz Toprak Tahlili

0
1157
Çiftçiye Ücretsiz Toprak Tahlili

Trabzon İl Özel İdaresi’ne ait toprak tahlil laboratuvarında, çiftçi belgesi olanlara toprak tahlilinin ücretsiz yapılacağı bildirildi.

İl Genel Sekreteri İbrahim Kul, yaptığı açıklamada, toprak analizleri için oluşturulan laboratuvarda teknik donanım konusunda hiçbir eksiklerinin olmadığını, hatta Giresun ve Artvin arasında kalan bölgeye de hizmet ettiklerini belirtti.

Tahlillerden hiçbir ücret talep edilmediğini vurgulayan Kul, bunun için çiftçi belgesi olmasının yeterli olduğunu ifade etti.

Yaptıkları toprak tahlillerinde ne tür bir gübre kullanılması, o gübrenin toprakla karışımının nasıl yapılacağı ve toprakta hangi ürünlerden daha çok verim alınacağına dair verileri çiftçilerin bilgisine sunduklarını kaydeden Kul, “Bize müracaat anında laboratuvardaki teknik arkadaşlarımız toprak numunesinin nasıl alınacağını da çiftçilerimize anlatmaktadır” dedi.

Kul, çiftçi belgesi olmayanların kendilerine Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü vasıtasıyla müracaatları halinde de tahlil yaptıklarını söyledi.

KAYNAK:tzymb.org.tr

Bir Cevap Yazın