Çiftçiye verilen her iki krediden biri battı

0
937
Çiftçiye verilen her iki krediden biri battı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nda yapılan denetimler, kooperatiflere kullandırılan kredilerde milyonlarca liralık batığın oluştuğunu ortaya koydu.

Sayıştay tarafından hazırlanan 2015 yılı denetim raporunda yer alan bulgulara göre, 2001- 2015 yılları arasında tarımsal amaçlı kooperatiflere 1 milyar 209 milyon liralık kredi verildi. Bu kredilerden ancak 605 milyon 634 bin lirası tahsil edilebildi.

600 milyon lirayı aşan alacağın akıbeti ise bilinmiyor. Raporda konuyla ilgili olarak, kredilerin geri dönüşlerinin kooperatifler ve ortaklar bazında ayrıntılı takip edilmediğine dikkat çekilerek, zamanaşımına uğrayan, yeniden yapılandırılan ve vadesinde tahsil edilemeyen alacakların bilgisine ulaşılamadığı belirtildi. Ziraat Bankası’nın kredi kullandırılan kooperatif ve ortaklarının borçlarının ayrı ayrı açılacak kredi hesaplarında izlenmesine ilişkin protokol hükmüne rağmen, görevini yerine getirmediği vurguladı. Öte yandan raporda, çiftçilere haksız yere yapılan destekleme ödemelerinin takip ve tahsilatının Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) üzerinden sağlıklı yürütülemediği tespiti yer aldı. Raporda, 31 Aralık 2013 itibarıyla haksız ödemelerin 549 milyon 749 bin liraya ulaştığı bu rakamın son iki yıldır güncellenmediği ve takibinin yapılmadığı vurgulandı.

Çiftçiye verilen her iki krediden biri battı

www.sozcu.com.tr

Bir Cevap Yazın