‘Çikolata vadisi’ kuruluyor

0
899
‘Çikolata vadisi’ kuruluyor

Dünyada tek çeşit ürüne yönelik gıda vadisi kurma çalışmaları kapsamında önemli bir çalışma hayata geçiyor.

Kalkınma Bakanlığı’na bağlı Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA), dünyada tek çeşit ürüne yönelik gıda vadisi kurma çalışmaları kapsamında ‘çikolata vadisi’ kuracak. İlk etapta 5,5 milyon avro harcayarak Ordu’da kurulacak ‘çikolata vadisi’nde 34 işletme üretim yapabilecek ve Ar-Ge çalışmalarını yürütebilecek.

Dünyada tüketilen fındığın yüzde 70’i ülkemizden ihraç ediliyor. Bu bağlamda çikolata üretimi noktasında potansiyeli olan ülkemizde çikolata vadisi kurulacak. Çikolata vadisinde butik çikolata üretimi yapılması ve aile işletmelerinin kurulması hedefleniyor.

Çikolata vadisi, Ordu’da yeni yapılacak havaalanının yanındaki dolgu alanında kurulacak. Proje çalışmaları tamamlanan vadide çikolatanın, fındığın ve benzeri ürünlerin Ar-Ge’si yapılarak yeni ürünler geliştirilecek. Sadece var olan çikolatanın değerlendirilmesi değil, bunun yanında geliştirilecek yeni ürün ve markaların ortaya çıkması amaçlanıyor.

Vadide üniversite ile işbirliği içinde çalışmalar yapılacak. Butik işletmelerin yanı sıra ürünlerin satılabileceği konseptte dükkanlar olacak. Fındık ve çikolata müzesinin de kurulacağı alanda çikolata konseptinde sosyal donatılar inşa edilecek. Çikolata vadisi, turizme de hizmet eden bir mekan olacak.

Bir Cevap Yazın