Çilek diyarı Silifke’den ihracat

0
1047
Çilek diyarı Silifke'den ihracat

Türkiye’nin önemli çilek üretim merkezlerinden Silifke ilçesinde bu yıl 20 bin ton çilek ihracatının yapılması hedefleniyor.

İlçede üretilen çileklerin önemli bölümünün iç ve dış piyasaya sürüldüğü Atayurt Hali’nin Başkanı Ali Türer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu yıl 20 dönüm araziden 80 bin ton çilek hasadı yapılması ve yaklaşık 20 bin ton ürünün ihraç edilmesinin hedeflendiğini belirtti.

Örtü altında çilek hasadının yeni başladığını, az miktarda çileğin iç piyasada satışa sunulduğunu ifade eden Türer, şunları kaydetti:
”Bu yıl hava şartları nedeniyle geçen yıla göre açıkta çilek hasadı yaklaşık 20 gün geç başladı. 2005 yılında Rusya ve Romanya’ya 4 bin ton olan ihracatımız, geçen yıl 20 bin tona çıktı. Başta Rusya olmak üzere Ukrayna, Romanya, Litvanya, Polanya, Macaristan, Çin, İran ve Suudi Arabistan’a ilçemizden çilek ihracatı yapılmakta ve 20 bin tonluk ihracatla yaklaşık 300 milyon lira ülkemize girdi sağlanmaktadır”

Atayurt başta olmak üzere Arkum ve Atakent beldeleriyle Kurtuluş, Bahçeköy, Sökün, Çeltikçi köylerinde çilek üretiminin yoğunlukla yapıldığını ve talep gelmesi halinde aralık ayından itibaren buralardan ihracatın başlayabileceğini dile getiren Türer, ”Silifke çileği tüm dünyada tanınır hale geldi. Böylelikle yoğurdu ile tanınan Silifke artık çileğiyle de ün kazanmaya başladı. Çiftçilerimiz de en kaliteli çileği üretmek için var gücüyle çalışıyorlar” diye konuştu.

Kaynak: Haberler

Bir Cevap Yazın