Çilek hasadı başladı

0
1386

Çilek HasadıAntalya’nın Manavgat ilçesinde çilek hasadı başladı. Turfanda çilek kalitesine göre 2 ile 7 lira arasında alıcı buluyor.

Manavgat Tarım İlçe Müdürü Hakan Eski, ilçede 80 dekar alanda çilek yetiştiriciliği yapıldığını belirtti. Manavgat’ta 2010 yılında 160 ton çilek üretimi yapıldığını belirten Eski, çilek üretiminin yavaş yavaş yaygınlaşmaya başladığını ifade etti. Toplamda 44 bin dekar alanda zeytin, nar, bağ, portakal, limon, mandalin ve çilek üretimi yapıldığını belirten Eski, ilçede üretim rekoltesinin en düşük meyvenin çilek olduğunu kaydetti.

Manavgat’ın Bucakşıhlar köyünde 10 dönümlük alanda organik tarımla çilek üretimi yaptığını belirten ziraat mühendisi İsmail Orman, yılda 2 defa ekim yaptıklarını ve ilk ekimde 20 ton ürün aldıklarını söyledi.

Çilek üretiminde meyvenin yetişmesinde A’dan Z’ye organik gübre kullandıklarını belirten Orman, özel karışımla hazırladıkları güvercin ve keklik gübresinin meyvede lezzet kalitesini arttırdığını belirtti. Orman, kaliteli çileğin piyasada 4 ile 7 liradan alıcı bulduğunu kaydetti. Üretimde fenni gübre ile kimyasal hiç ilaç kullanmadıklarını belirten Orman, organik tarımla ürettikleri çileğin tadına bakan herkesin kendilerini tebrik ettiğini söyledi.

Orman, şöyle devam etti: “Bucakşıhlar köyünde çilek üretiminin tamamen doğal ortamda yapıyoruz. Üretim aşamasında hiç bir kimyasal ilaç ile fenni gübre kullanmıyoruz. Gübre olarak güvercin ve keklik gübresi kullanıyoruz. Çilekte lezzet kalitesini bozmamak için rekolteyi 20 tonla sınırlı tutuyoruz.”

Çilek ihracatçısı Salih Zeki Özcan da, çilekte ihracatın Rusya ile Ukrayna’ya yapıldığını belirtti. İhracatlık çileğin kilosunu 4 liradan aldıklarını belirten Özcan, Rusya ve Ukrayna’ya gönderecekleri çileği rekolte yüksekliğinden Mersin’in Silifke ilçesinde aldıklarını kaydetti. Özcan, 15 gün içinde Rusya’ya 50 ton çilek ihracatı yaptıklarını söyledi.

CİHAN

Bir Cevap Yazın