Çilek Hasadı Ne Zaman Yapılmalıdır?

0
5532
Çilek Hasadı Ne Zaman Yapılmalıdır?

Çilek bitkisi her bölgede yetişmesine karşın, meyve türleri arasında meyvesi en hassas olan meyve olma özelliğini taşımaktadır.

Bu nedenle çilek ne zaman toplanır bilgisine sahip olunması gerekmektedir. Kısa zamanda bozulduğu için hızlı tüketimi de beraberinde getirmektedir. Çileğin hasadı ambalajı ve taşınması özel bir titizliği ön görmektedir. Toplamada eğer gecikme yaşanırsa meyvenin yumuşamasına neden olmakla beraber, asıl renk canlılığını da kaybetmesine neden olarak daha koyu bir renk görünüme bürünmesine etki etmektedir.

Çilek ne zaman hasat edilir sorusuna verebileceğimiz en iyi cevap uzak pazarlara gönderme büyük bir etki olup, meyvenin dörtte üçü kızardığı zamanının ele alınması gerekmektedir. Derin dondurma ya da gıda sanayilerinde hasat için çilekler tipik rengini aldıktan sonra gerçekleştirilmektedir. Çilek hasadına günün serin saatlerinde sabah 8 ya da 10 da yapılabilir, kısa zaman zarfında toplanarak gölgeye bırakılmasını sağlamalıdır. Toplandıktan sonra soğuk depoların tercih edilmesi dayanıklılığı arttıran önemli bir faktördür. Çilek meyvesinin zedelenmeye karşı taşıdığı hassasiyet nedeniyle hasat ve sınıflandırmanın aynı anda yapılması gerekmektedir. Ambalaj kaplarında en önemli dikkat edilmesi detay ise, alt kısımda kalan meyvelerin ezilme yaşaması durumunda suyunun akma oluşturmaması adına delik olmamasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Aksi halde alt kısımda kalan meyveler daha hızlı çürüyecektir. Çileğin depolanma şartları ise 0 derece ve %90–95 oranında nem özelliğine sahip alanlar olması gerekmektedir.
Çilek hasadı hakkında merak ettiğiniz her şeyi yazımızda bulabilir. Ayrıca tarımsal mağazamızdan çilek fidesi siparişi verebilirsiniz.

Sizde balkonunuzda çilek yetiştirebileceğinizi biliyor muydunuz?

Bir Cevap Yazın