Çilekde; talep çok, üretim az

0
919
Çilekde; talep çok, üretim az

ZONGULDAK – Ereğli ilçesinde henüz fidedeyken toplanan Osmanlı çileği, yeni üreticilerin çıkmaması nedeniyle yoğun talebi karşılayamıyor.

İlçede 6 köyde 17 yetiştirici tarafından yılda 1,5 ton civarında üretilen Osmanlı çileği, mayıs-haziran ayında sabahın erken saatlerinde büyük özenle toplanarak satılıyor.
Türe özgü rengi ve aromasıyla kozmetikten gıdaya kadar farklı sektörlerce talep edilen Osmanlı çileği, yeni üreticilerin bulunamamasından dolayı talep edilen oranda yetiştirilemiyor.

Üreticiyi teşvik etmek ve meyvenin yetiştirilme alanlarını geliştirmeye yönelik kurulan Osmanlı Çileğini Yaygınlaştırma ve Üreticileri Koruma Derneği, yeni fideler dağıtarak üretimi yaygınlaştırmaya çalışıyor.

Derneğin Başkan Yardımcısı Şaban Çetinkaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, adına festivaller düzenlenen Osmanlı çileğinin üretim yetersizliğinden ötürü dünya piyasasına açılamadığını söyledi

Meyvenin 1960’lı yıllarda ilçenin önemli gelir kaynakları arasında yer aldığını ifade eden Çetinkaya, “Ereğli Demir ve Çelik Fabrikalarının kurulmasıyla ilçede ekonomi daha çok sanayi tesisine kaydı. Bu da çilek üretiminin düşmesine neden oldu. Üreticiler tarlada çilek yetiştirmek yerine fabrikada çalışmayı tercih etti” dedi.

“Talep çok, üretim az”
Çetinkaya, Osmanlı çileğinin yaygınlaşması için üreticileri teşvik edip fide dağıttıklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Toplanan çileğin açık havadaki ömrü sadece 15-20 saat olduğundan hemen tüketilmesi gerekiyor. Çileğin satış sıkıntısı yok. Ürün yetişirken alıcılar taleplerini iletiyorlar. Pazara getirilmeden çilekler satılıyor. Üretici sayısı az olduğundan Belçika’dan bir gıda firmasının yıllık 20 tonluk siparişini kabul edemedik. İç talebe bile yetecek ürünümüz yok. Çok sayıda işsiz kişi var. Osmanlı çileği yetiştiriciliğini yaygınlaştırarak bu soruna da çare olabiliriz. Bu insanları uygun araziler sağlanıp, çilek yetiştiriciliğine özendirmeliyiz. Bu konuda devletimizden de destek bekliyoruz.”

Çilek üreticisi Sevinç Özaslan da Osmanlı çileğinin Ereğli bölgesine özel bir meyve olduğunu belirterek, “Aile ekonomimize de ciddi oranda destek sağlıyor. Yaklaşık 6 dönüm arazi üzerinde üretim yapıyorum. Pazar sorunum yok, daha fidedeyken ürünlerimin kilogramını 15 liradan satıyorum” diye konuştu.

Kaynak: www.dunya.com

Bir Cevap Yazın