Çilekte dünya 3’ncüsü olduk

0
885
Çilekte dünya 3'ncüsü olduk

MERSİN’in Silifke İlçe Ziraat Odası Başkanı Mahire Can, Türkiye’nin 300 bin tonu aşan çilek üretimiyle dünyada 3’üncü sıraya yükseldiğini açıkladı.

Çilek üretiminde Silifke İlçesi’nin önemli bir merkez haline geldiğini belirten Oda Başkanı Mahire Can, son yıllarda yeni çeşitlerle ve modern tarım teknikleri ile yürütülen başarılı çalışmalar sonucunda çilek üretiminin hızla arttığını söyledi. Çileğin taze olarak tüketildiği gibi dondurmadan, reçel ve pasta yapımına kadar pek çok sektörde kullanılabildiğine dikkati çeken Can, yetiştiği dönemde başka meyvelerin az olmasının da bu meyveye olan ilgiyi arttırdığını belirtti. Çileğin, taze meyvenin az olduğu dönemde yetiştiği için iyi gelir getirdiğine dikkat çeken Can, Türkiye’de seracıların son dönemde çileğe yöneldiğini vurguladı. Türkiye’de çilek üreten bir seracının, takip eden yıllarda da çilek ekimini sürdürdüğünü vurgulayan Can, “Türkiye 300 bin tonu aşan üretimi ile dünyada en fazla çileğin üretildiği üçüncü ülke haline geldi. Dünya çileğinin yaklaşık yüzde 7’si ülkemizde yetişiyor. Avrupa’da ise İspanya ile en fazla çilek üreten ülke konumundayız. Dünyada Amerika 1 milyon 312 bin ton ile birinci sırada yer alıyor” dedi.

Advertisement

Türkiye’de Mersin’in 142 bin ton çilek üretimi ile ilk sırada yer aldığını da anlatan Can, sözlerine şöyle devam etti:

“Antalya, 33 bin 600 tonla ikinci sırada bulunuyor. Aydın, Bursa ve Manisa da önemli çilek üretim merkezleri arasında yer alıyor. Türkiye’de çilek ihracatı geçen yıl bir önceki yıla oranla yüzde 3 artış gösterdi. Türkiye, en fazla Rusya Federasyonu’na çilek ihraç etti. Rusya’yı Romanya, Bulgaristan ve Irak takip ediyor. Türkiye’de teknolojik seraların artması ve lojistik imkanlarının gelişmesiyle çilek ihracatı daha da artacaktır.”

Kaynak: haber.stargazete.com

Bir Cevap Yazın