Çin, gözünü Türk balına dikti

0
903
Çin, gözünü Türk balına dikti

En büyük bal üreticisi Çin, Türkiye’den bal istiyor.

Ordu Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Necati Aydın, dünyada en fazla bal üretimini yapan Çin’in gözünü Türk balına çevirdiğini söyledi.

Yılda 102 bin ton bal üretimi yapan Türkiye’nin 2 bin ton civarında bal ihracatı yapabildiğini belirten Aydın, ‘Çin’de kaliteli bal yok, önceden balı herkes Çin’den alıyordu. Çin dahil şu anda Türkiye’den kaliteli bal istiyor. Bu önemli gelişme. 2 bin ton civarındaki bal ihracatımızı 10 bin tona çıkarmayı hedefliyoruz’ dedi.

Ordu Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Necati Aydın dünyada yaklaşık 400 bin ton civarında bal üretimi yapan Çin’den sonra ikinci sırada 102 bin ton bal üretimiyle Türkiye’nin yer aldığını söyledi.

Türkiye’nin ürettiği kaliteli balın son yıllarda Arap ve Avrupa Birliği ülkelerinden talep gördüğünü, dünyada en fazla bal üretimi yapan Çin’in bile Türkiye’den bal istediğini söyledi.

‘Çin balı kaliteli değil’

Avrupa Birliği ve Arap ülkeleri ile Çin’e bal ihracatı yapılmasının Türkiye’de 5 bin ton seviyelerinde olan bal ihracatını önemli ölçüde artıracağını, Ordu’ya kurulacak olan Avrupa Birliği (AB) standardında üretim yapacak bal paketleme tesisinin de ihracata katkı sağlayacağını vurgulayan Aydın şöyle dedi:
‘Dünyada yaklaşık 8 milyon arı kolonisinde Çin 400 bin ton civarında bal üretimi yapıyor. Türkiye ise 102 bin ton bal üretimiyle dünyada Çin’den sonra ikinci sırada yer alıyor. Türkiye’den şuanda Çin dahil bal istemekte. Dünyanın en büyük bal üretimi Çin’de gerçekleşiyor ama orada kaliteli bal yok. İnsanlar kaliteli bal tüketmek istiyorlar. Önceden balı herkes Çin’den alıyordu, dünyaya satılıyordu. Şimdi Çin bile gözünü Türk balına çevirdi.’

Ordulu gezginci arıcıların payı büyük

Türkiye balının dörtte birinin Ordulu gezginci arıcılar tarafından üretildiğini de belirten Necati Aydın şöyle devam etti:
‘Gezginci arıcılarımız Türkiye’de bal üretiminde birinci sırada yer alıyor. Tarım Bakanlığı’nın verilerine göre arıcılarımızın Türkiye bal üretim ortalaması 18 kilogram iken, Ordulu arıcılarımızın kovan başına üretimi 30 kilogram. 3 bin aktif arıcı üyemiz var ve 40 kilogramın altında bal üreten arıcımız yok. Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği ile birlikte ihracatı artırmak için çalışmalarımız devam ediyor. Suudi Arabistan’a da bal ihracatını artırmak için görüşmelerimiz sürüyor. Arım Balım Peteğim projesi kapsamında Ordu’da kurulacak olan bal paketleme tesisinin hayata geçmesiyle önümüzdeki yıllarda ihracatımızı 10 bin tona çıkarmayı hedefliyoruz. 10 yıl önce Türkiye’nin bal ihracatı 18 bin ton civarındayken 2 bin tona kadar geriledi. Çin’in yanı sıra Fransa ve Avrupa Birliği ülkelerinin de bizden bal istemesi önemli bir gelişme.’

Necati Aydın uzun bir aradan sonra Suudi Arabistan’ın geçen yıl Türkiye’den petekli ve süzme bal almaya başladığını, Arabistan’a satılan baldaki payın yüzde 80’inin ise Ordulu gezginci arıcılara ait olduğunu da ekledi.

http://www.dunya.com/

Bir Cevap Yazın