Çin sarımsak tohumu çiftçiyi vurdu

0
1321
Cin-sarimsak-tohumu-ciftciyi-vurdu

Taşköprülü bazı çiftçilerin ‘daha erken hasat yaparım’ umuduyla ektiği Çin sarımsak tohumu, çiftçiyi vurdu. Çin sarımsak tohumu ekilen tarlalarda fazla yağışa bağlı olarak ürünlerin dayanıklılık süresi kısaldı ve düşük rekolte elde edildi. Taşköprü sarımsağının pazardaki büyük boy fiyatı (1 kg) 5 TL’yi buldu. Sap ve darası düşüldükten sonra temizlenerek filelenen sarımsağın perakende de 1 kg paketli fiyatı 7-8 TL arası satılacak.

Türkiye’nin sarımsak ihtiyacının yüzde 25’ini karşılayan Taşköprü’de hasat Temmuz 2013 tarihi itibariyle başladı. Bu yıl ortalama 12 bin tonun üzerinde sarımsak üretimi gerçekleşecek.

Reis Tarımsal Ürünler San. Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis, sarımsakta raf ömrü daha uzun ve en yüksek kalitede verim alınıp rekoltenin artması amacıyla, ‘Taşköprü’ye ait yerli sarımsak tohumu’ projesini hayata geçirmek istediklerini söyledi. Reis, konuşmasına şöyle devam etti:

“Reis Gıda Sarmoni Sarımsak İşleme Tesisi olarak, coğrafi işarete sahip yerli Taşköprü sarımsağı çeşidinin üretimini hayata geçireceğiz. Dünyada sarımsak üretimi için kendine has, tek ve özel yapı ve analizlere sahip olan Taşköprü toprağında çiftçinin yıllardır üretip sattığı yerli tohumun standardının muhafaza edilerek daha fazla sarımsak üretilmesini amaçlıyoruz”

Taşköprü sarımsağından daha yüksek standartta verim alınabilmesi için “iyi tarım uygulamaları” ile “yerli sarımsak tohumu” ekimi yapılması gerektiğinin altını çizen Mehmet Reis, konuşmasına şöyle devam etti:

“Taşköprü’deki sarımsak işleme tesisini, doğduğum topraklara yatırım yapmak ve bölgedeki sarımsakların nehirlere dökülmesini engellemek için, yaklaşık 14 yıl önce hiçbir teşvik ve destek almadan tek başıma kurdum. Tesisimizin açıldığı yıl yeni mahsul ürününü 29 kuruşa satmak zorunda kalan Taşköprü sarımsak üreticisi aynı yıl tesisin faaliyete geçmesiyle birlikte 3 TL’den alıcı buldu. Bir ürünü işleyerek satarsanız bir fiyat istikrarı olur. Bizde, yıllarca zarar eden Taşköprü sarımsak üreticisine kar ettirmemizden dolayı mutluyuz. Taşköprü’ye ait yerli sarımsak tohumu projesini hayata geçirmek için yarınları düşünerek yeni ekibimizle birlikte ilk adımı attık. Birinci etapta, 2014 yılı şubat ayında, 50 dönüm arazi üzerine ekim yapılacak ve her yıl ekim alanları arttırılacak. Taşköprü sarımsağının standardı bozulmadan gelecek nesillere ulaşabilmesi için TÜBİTAK ve üniversitelerle işbirliği yaparak, bilgi birikimlerimizi çiftçimiz ile paylaşarak ve toprağı daha verimli kılarak sosyal sorumluluk projemizi devam ettireceğiz ” şeklinde konuştu.

Öte yandan 27. Uluslararası Taşköprü Kültür ve Sarımsak Festivali, 15 ile 18 Ağustos tarihleri arasında, Kastamonu Taşköprü’de yapılacak. Taşköprü Belediyesi’nin düzenlediği festivalde, yurtiçi ve yurtdışından katılımın yanı sıra birçok sanatçı da sahne alacak.

haberdunya

Bir Cevap Yazın