Çin Ukrayna’dan tarım toprağı alıyor

0
1631

Çin Devlet Tarım şirketi Ukrayna arasında varılan anlaşma uyarınca, Çin birkaç yıl içinde Ukrayna’da 3 milyon hektarlık ekime elverişli toprak satın alacak.

Satın alınacak tarım toprağı İsrail ve Hollanda’nın yüzölçümünden büyük.Çin Devlet Tarım şirketi Xinjiang Production and Construction Corps. ve Ukrayna KSG Agro şirketi arasında varılan bir anlaşma uyarınca, Çin birkaç yıl içinde Ukrayna’da 3 milyon hektarlık ekime elverişli toprak satın alacak.

Söz konusu topraklar Ukrayna’nın Dnyepropetrovszki bölgesinde bulunuyor.

Bölge zengin tahıl üretimiyle tanınıyor.

Bu anlaşmanın ilk adımı olan ve toplam değeri 2.6 milyar dolar olan Ukrayna – Çin gıda işbirliği programı Ağustos sonundan itibaren yürürlüğe girdi.

Birkaç yıllık bir zaman dilimi içinde Çin şirketinin mülkiyetine geçecek olan toprak miktarı, Ukrayna tarıma elverişli topraklarının % 7’sini oluşturuyor.

Hollanda ve İsrail’den büyük

Ukrayna sınırları içinde Çin şirketi tarafından denetlenecek olan bu topraklar, Hollanda’nın ya da İsrail’in yüzölçümünden de büyük.

Dünyada tarıma en elverişli toprak olarak bilinen “kara toprak”ların % 30’una sahip olan Ukrayna ise bu alışverişle avantajlı duruma geldiği kanısında.

Özel mülkiyette bulunan KSG Agro şirketi çoğunluk hisse sahibi Szerhij Kasanov, Ukrinform’a yaptığı açıklamada Ukrayna’nın Çin’le yaptığı anlaşmayla çok büyük bir pazara tarım ürünleriyle girme şansını yakaladığını vurguluyor.

Çinli uzmanlar ise, Çin’de tarıma elverişli toprakların yetersizliği ve yüksek nüfus nedeniyle böyle bir yol tercih ettiklerini belirtiyorlar.

Planlara göre Çin uzun vadede Çinli nüfusun tarım ve gıda ihtiyaçlarını, başka ülkelerdeki ancak mülkiyeti kendine ait tarım alanlarındaki üretimle karşılayacak.

Gelen haberlere göre verimli Ukrayna topraklarını satın alma konusunda Arap ülkeleri de görüşmeler yapıyorlar.

Bir Cevap Yazın