Çin’de Üretilen Koronavirüs Aşısı Türkiye’ye Geldi: Süreç Nasıl İşleyecek?

0
9930
Çin'de Üretilen Koronavirüs Aşısı Türkiye'ye Geldi: Süreç Nasıl İşleyecek?

Çin’de üretilen koronavirüs aşısı, Türkiye’ye geldi. Birkaç saat önce İstanbul Havalimanı’na indiği öğrenilen uçak ile ülkemize gelen aşı, Türkiye’de yeni bir dönemin başlamasını sağlayabilir. Yapılacak incelemeler sonucunda aşıya onay verilirse, Türkiye’de toplu aşılama süreci başlayacak.

Bugüne kadar 18 bin 861 vatandaşımızın ölümüne yol açan koronavirüs salgınına karşı çare olacağına inanılan aşı, Türkiye’ye nihayet geldi. Çin’de geliştirilen ve geleneksel üretim sürecinden geçen CoronaVac isimli aşıları taşıyan uçak, birkaç saat önce İstanbul Havalimanı’na iniş yaptı. Bu gelişme, Türkiye’deki aşılama sürecine artık çok yakın olduğumuzu gösteriyor.

Çin’de üretilen koronavirüs aşısı, inaktif aşı olarak geçiyor. Yani bu aşının içerisinde etkisini yitirmiş ve hastalık yapma durumu olmayan, koronavirüs bulunuyor. Bu aşının vurulduğu bireyin vücudu, koronavirüsü tespit ettikten sonra savaşmaya başlıyor ve COVID-19’a karşı bağışıklık kazanıyor. Toplu aşılamalarla birlikte salgının sona ereceği ifade ediliyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, CoronaVac’a güveniyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bir basın toplantısı sırasında Çin’den alınan aşıların neden tercih edilmesi gerektiğini açıklamıştı. Diğer tüm nedenlerden önce bu aşının inaktif virüs taşıdığını belirten Koca, üretim yönteminin dünya genelinde tercih edildiğini, uzun vadede yan etki oluşmadığını ifade etmişti. Aslında Fahrettin Koca’nın demek istediği şey, bu aşının “güvenilir” olduğuydu.

Sinovac isimli şirket tarafından geliştirilen CoronaVac aşısı Türkiye’ye gelmiş olsa da bu aşı doğrudan kullanılmayacak. Fahrettin Koca, aşının yaklaşık 2 hafta boyunca incelemeden geçeceğini, bu incelemeler sonucunda izin verilirse kullanılacağını ifade etmişti. Ayrıca Koca’ya göre incelenecek aşı, beklentileri karşılamadığı takdirde ödeme de yapılmayacak. Önce sağlık çalışanlarımıza vurulacak aşı, ilerleyen süreçte de risk durumuna göre vatandaşlara vurulacak.

Bir Cevap Yazın