Çin’de yetiştirilen ıspanaklarda radyasyon tespit edildi

0
1124

Ispanak RadyasyonJaponya’daki nükleer felaketin ardından Çin’in başkenti Pekin ve Tianjin şehirlerinde açık havada yetiştirilen ıspanaklarda iyodin-131 maddesi tespit edildi. Tespit edilen oranın çok düşük olduğu ve insan sağlığını etkileyecek bir durumun söz konusu olmadığı bildirildi.

Çin Sağlık Bakanlığı resmi sitesi, Pekin, Tianjin ve Henan eyaletinin bir bölgesinde açık alanda yetiştirilen ıspanaklardan alınan numune üzerinde yapılan araştırmalarda iyodin-131 tespit edildiği kaydedildi. Geçtiğimiz günlerde yağan yağmurun radyoaktif maddelerin tarım ürünlerine buluşmasını etkilediği vurgulandı. Çin’de 14 ayrı eyalette gıda ürünleri ve içme suyunda radyasyon araştırmalarının devam ettiği belirtildi.

ÇİN’DE 13 AYRI BÖLGEDE RADYOAKTİF SEZYUM TESPİT EDİLDİ

Japonya’daki nükleer santralde meydana gelen arıza sonucu oluşan radyasyon sızıntısının ardından Çin’de 13 bölgede radyoaktif izotop sezyum 137 ve 134 maddeleri tespit edildi. Radyoaktif sezyum 134 ve 137’nin, daha önce Çin genelinde izlerine rastlanan iyodin-131’den daha az seviyede olduğu kaydedildi.

(CİHAN)

Bir Cevap Yazın