Çin’de yine bozuk gıda skandalı

0
1146
Çin’de yine bozuk gıda skandalı

PEKİN (CİHAN)- Çin’de, Fransız perakende devi Carrefour ile Amerikalı Mc Donald’s’ın birer mağazası, bozuk gıda sattıkları gerekçesiyle kapatıldı.

Çin’de yine bozuk gıda skandalı

Çin Devlet Televizyonu, Henan eyaletinde yer alan bir Carrefour mağazası son tüketim tarihi geçmiş tavukların tarih etiketlerini değiştirerek satışa devam etmeleri üzerine geçiçi süre ile kapısına mühür vurulduğunu duyurdu. Başkent Pekin’de de Sanlitun bölgesinde yer alan bir Mc Donald’s’ın da bozuk ve süresi geçmiş ürün sattığı için kapatıldığı kaydedildi.

Çin medyasında yer alan haberlerde, ülkenin güneyindeki Henan eyaletine bağlı Zhengzhou şehrinde bulunan bir Carrefour mağazasında, son tüketim tarihi geçmiş tavukların tarih etiketlerinin değiştirilerek, standart tavukların da serbest şekilde yetişen eski tip köy tavuğuymuş gibi pahalı fiyattan satıldığının belgelendiği belirtildi. Ayrıca bazı ürünlerde fiyatların izin verilen aralığın üzerinde olması sebebiyle ek bir ceza verilmesinin de gündemde olduğu dile getirildi. 15 Mart günü patlak veren olayın ardından ülke gündeminde geniş yer bulan skandal üzerine, Carrefour Hua Yuan mağazasının kapısına mühür vurulduğu, ‘gerekli düzenlemerin’ yerine getirelene kadar da kapalı tutulacağı ifade edildi.

Carrefour’un Şanghay şehrindeki bir mağazasında etlerin üzerindeki üretim tarihinin kanunsuz değiştirilmesi büyük yankı uyandırmıştı. Ayrıca, bazı Carrefour mağazalarının da müşteriyi etiket üzerindeki fiyatlarda yanıltmak suçuyla geçen yılın 27 Ocak’ında 500 bin yuan (75 bin 960 dolar) para cezaya çarptırılmıştı.

Pekin’in Sanlitun bölgesinde yer alan bir Mc Donald’s mağazası da bozuk ve süresi geçmiş ürün satmakla suçlandı. Mc Donald’s mağazasında satılan tavuk, patates kızartması ve tatlı çeşitlerinin süresi geçmiş olduğu halde, tekrar ısıtılarak yada etiketleri değiştirilerek satıldığı bildirildi. Normalde kızartılmış patatesin 7 dakika içerisinde satılmasının gerektiğine dikkat çekilen haberde, süresi geçmiş patateslerin tekrar ısıtıldığı belirtildi. Kullanım süresi geçmiş tavuk burgerlerin atılması gerekirken de müşterilere satıldığı ifade edilen skandaldan ötürü Sanlitun Mc Donald mağazası kapatıldığı duyuruldu.

Öte yandan, McDonald’s Corp. ve Carrefour Inc. birer özür mesajı yayınlayarak, Çin medyasında geniş yer bulan olayları araştırdıklarını bildirdi. McDonald’s internet sitesinde yayınladığı mesajında, “McDonald’s Çin bölümü gıda güvenliğine çok büyük önem veriyor. Rapor edilen durumu derhal soruşturmaya başlıyoruz. Tüm kullanıcı ve müşterilerden özür diliyoruz.” dedi.

Çin’deki kanunlara göre, tarihi geçmiş bir ürün satılması halinde, bu malı satan şirkete sattıkları tarihi geçmiş malların satış değerinin 5 ile 10 katı para cezasına çarptırılıyor.

Bir Cevap Yazın