Çinliler Türk kiraz bahçelerini kapatıyor

0
850
Çinliler Türk kiraz bahçelerini kapatıyor

Çinliler, Türkiye’den kiraz ithal ederken çok titiz davranacak. Türkiye’den kiraz almaya G20 zirvesinde karar veren Çin, üretim alanlarını bizzat inceleyecek.

Çin’e kiraz gönderilecek kiraz bahçelerinde, ihraç edilecek kirazlar dışında hiçbir bitki yetiştirilmeyecek.

Türk kirazının Çin’e ihracatı için G20 Liderler Zirvesi’nde imzalanan anlaşmanın ardından, ihracatın detayları belli olmaya başladı. Buna göre Çin Halk Cumhuriyeti Kalite Denetimi, Kontrol ve Genel İdaresi (AQSIQ) yetkililerinden oluşan bir heyet, ihraç edilecek kirazın üretim alanlarının seçimi ile paketleme tesislerini yerinde incelemek için Türkiye’ye gelecek. Anlaşmaya göre Çin’e kiraz gönderilecek kiraz bahçelerinde, ihraç edilecek kirazlar dışında hiçbir bitki yetiştirilmeyecek. Kirazların yetiştirildiği bahçeler, AQSIQ tarafından onaylanacak. Proje başladıktan sonra gerekirse AQSIQ muayene için karantina yetkililerini gönderecek. Heyetin yol, konaklama ve yaşamsal giderler dahil ziyaret masrafları Türk tarafınca karşılanacak.

Başka Meyve Yasak

Akdeniz İhracatçılar Birliği’nden firmalara gönderilen yazıda şu uyarılar yer aldı:

“Paketleme öncesinde kirazlar seçilecek, tasnif edilecek ve arındırılarak Çin’e ihraç edilecek kirazlarda böcek veya akar, çürük meyve, dal, yaprak, kök ve toprak bulunmaması sağlanacaktır. Çin’e ihraç edilecek kirazların ambalajlama hattı sadece onlar için kullanılacak ve zararlı bulaşmasını önlemek için onlara ayrılmış hatta başka meyveler paketlenmeyecektir.

Kiraz kolilerine menşei (bölge) yeri ve kiraz bahçesinin, paketleme yerininve üreticinin ismi veya kayıt numarası yazılacaktır. Her çıkış paletinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı karantina kontrollerinin yapıldığı belirtilecek ve İngilizce olarak ‘Çin Halk Cumhuriyeti’ne İhraç’ yazılacaktır.

http://www.milliyet.com.tr/

Bir Cevap Yazın