Clınton: “artan gıda fiyatları alarm veriyor”

0
1030
ClintonROMA (İHA) – ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, küresel olarak insanların gıda ihtiyacının karşılananaması ve gıda fiyatlarındaki artışın istikrarsızlıkların yayılmasına yol açabileceği uyarısında bulundu.

Libya Temas Grubu toplantı için geldiği İtalya’nın başkenti Roma’da Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) toplantısına katılan Clinton, birçok isyana yol açan 2007 ve 2008’deki krizlerinin tekrarlanmaması için acil harekete geçilmesi çağrısında bulundu.
Clinton, gıda fiyatlarının artmaya devam ettiğine dikkat çekerek, maliyetlerin düşürülmesi ve tarımsal üretimin canlandırılması gerektiğini vurguladı.
Durumun 4 yıl önceki kadar dramatik olmamakla birlikte harekete geçilmemesi halinde bunun sonuçlarının tehlikeli olacağını belirten Clinton, “Ardan gıda fiyatlarının olumsuz etkisini tesirsiz hale getirmek, insanları ve toplulukları korumak için etkin bir şekilde, işbirliği içinde şimdi harekete geçmeliyiz” dedi.
Clinton ayrıca, tarımsal üretimin canlandırılmasında kaliteye önem verilmesi, verimi artırmak için çiftçilerin eğitilmesi ve hükümetlerin bu yönde gerekli adımları atması çağrısında bulundu.

Bir Cevap Yazın