Coca Cola İçecek’in İlk Çeyrek Performansı

0
1031

Coca ColaCOCA-COLA İÇECEK’İN İLK ÇEYREK PERFORMANSI -ÜST YÖNETİCİ MICHAEL O’NEILL: ”TÜRKİYE VE ULUSLARARASI OPERASYONLARDAKİ GÜÇLÜ BÜYÜME NEDENİYLE KONSOLİDE SATIŞ HACMİ YÜZDE 22 ARTTI. TOPLAM SATIŞLAR 137 MİLYON ÜNİTE KASAYA, NET SATIŞ GELİRİ İSE YÜZDE 32 ARTIŞLA 587 MİLYON TL’YE ULAŞTI’

İSTANBUL (A.A) – Coca-Cola İçecek (CCİ) Üst Yöneticisi (CEO) Michael O Neill, 2011’in ilk çeyreğinde konsolide satış hacminin yüzde 22 arttığını, toplam satışların 137 milyon ünite kasaya, net satış gelirlerinin ise yüzde 32 artışla 587 milyon TL’ye ulaştığını bildirdi.

CCİ, 2011 yılı ilk çeyrek sonuçlarını açıkladı. 10 ülkede 20 fabrikası ile faaliyet gösteren CCİ Üst Yöneticisi Michael O’Neill, 2010’un son çeyreğinde yakaladkları ivmenin 2011’in ilk çeyreğinde de devam ettiğini belirterek, şunları ifade etti:

”2010 yılında gösterdiğimiz performans ile yatırımcılarımıza ödeyeceğimiz hisse başına kar payı bir önceki yıla göre yüzde 40 arttı. Türkiye ve uluslararası operasyonlardaki güçlü büyüme nedeniyle konsolide satış hacmi yüzde 22 arttı. Toplam satışlar 137 milyon ünite kasaya, net satış geliri ise yüzde 32 artışla 587 milyon TL’ye ulaştı. CCİ’nin ilk çeyrek konsolide FAVÖK artışı yüzde 16, faaliyet karı ise geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 33 artış gösterdi.”

Uluslararası konjonktüre bağlı olarak yüksek girdi fiyatlarının brüt karlılığı olumsuz etkilemesine rağmen, maliyetleri ve operasyonel giderleri azaltmaya yönelik tasarruf tedbirleri ile faaliyet kar marjını sabit tutabildiklerinin altını çizen O’Neill, 2011 yılının geri kalan döneminde de yüksek girdi maliyetlerinin devam etmesini beklediklerini ifade etti.

Satışlardaki büyümeyi başarılı pazarlama kampanyaları ve pazar uygulamalarına bağlayan O’Neill, iyi hava şartları ve ekonomik iyileşmenin rolüne de dikkati çekerek, ”İlk çeyrek, ikinci ve üçüncü çeyrekle karşılaştırıldığında en az satış yaptığımız dönem olmasına rağmen, yıla başlangıç için de bir gösterge niteliğinde. İlk çeyrek sonuçları ile kazandığımız ivmeden memnuniyet duyuyorum ve yıl boyunca da başarımızın devam edeceğine inanıyorum” değerlendirmesinde bulundu.

O’Neill, uzun vadeli büyüme stratejisinin uzantısı olarak Kuzey Irak operasyonundaki paylarını yüzde 30’dan yüzde 100’e çıkarttıklarını dile getirerek, faaliyet gösterilen tüm pazarlar arasında dördüncü en büyük pazar haline gelen Irak’ın yakın gelecekte de CCİ’nin büyümesine önemli katkıları olacağını kaydetti.

Bir Cevap Yazın