Coca Cola’ya büyük şok

0
1020
Coca-Colaya-buyuk-sok

ABD’de tüketicilerin gazlı içeceklerden uzaklaşmasıyla birlikte Coca Cola’nın satışları yüzde 3 düştü.

ABD’li tüketicilerin değişen alışkanlıkları meşrubat sektöründe kârlılığı etkiler hale geldi. 2013 yılında ABD’liler yıllık ortalama 143 litre gazlı içecek tüketti. 2008’de bu sayı 158 litreydi. Gazlı içecek tüketimi 1998 yılında kişi başına ortalama 204 litre ile zirve yapmıştı.

TÜKETİMİN DÜŞMESİ ÖNGÖRÜLÜYOR

Huffington Post’un ‘Coca Cola’nın kabusu’ başlığıyla paylaştığı habere göre Avustralyalı piyasa araştırma şirketi IBISWorld’ün ABD’de gazlı içecek tüketimine yönelik yaptığı öngörüde 2018’de yıllık tüketimin 140 litreye gerilemesi bekleniyor. IBISWorld’e göre tüketimdeki bu aşağı yönlü trend insanların gazlı içeceklerin kendilerine zararlı olduğunu anlamış olmasına bağlı. ABD’de tüketiciler gazlı içeceklerin obezite ve şeker hastalığına yol açtığı yönündeki kampanyalarla bilgilendiriliyor.

COCA COLA VE PEPSI BASKI ALTINDA

Meşrubat devi Coca Cola’nın son çeyrekteki kârları gazlı içecek satışlarında meydana gelen yüzde 3’lük düşüş nedeniyle geriledi. Kuzey Amerika’da meşrubat satışlarının düştüğünü belirten PepsiCo ise, içecek departmanını ayrı bir şirket haline getirerek daha kârlı olan çerez üretimine yönelmesi için baskı görüyor.

TÜKETİCİ SUYA YÖNELDİ

Tüketicilerin gazlı içecekler yerine su başta olmak üzere soğuk çay ve soda gibi alternatiflere yöneldiğinin anlaşılması üzerine meşrubat devleri de aromalı su ve spor içeceği pazarına girmek için rekabete tutuştu.

haber365

Bir Cevap Yazın