Çorba İçerken Dikkat!

2
1040
Corba-Icerken-Dikkat

Kış aylarında çorbalar masalardan ihmal edilmemesi gerektiğini söyleyen Medikal Hekim Dr.Fevzi Özgönül, “Soğuyan havalarla birlikte hastalıklara yakalanmamak için çorba tüketimine de ağırlık verilmelidir. Ama doğru beslenme adına önce yemek sonra çorba içilmelidir” dedi.

Dr.Fevzi Özgönül konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, yemek yerken sindirim sisteminin doğru çalışması için yediklerimizin yanında nasıl yediğimizin de önemli olduğunu belirterek, “Genelde bu güne kadar bir çok uzman yemek yerken acele edilmeli,lokmalar çok çiğnenmeli,doyma hissinin oluşması zaman aldığı için ne kadar yavaş yersek o kadar doğru olur gibi bilgiler vermişlerdir.Ama yemek yerken yapılan öyle büyük bir yanlışlık vardır ki bu yanlışlık şimdiye kadar atlanmıştır.Bu yanlışlık çorba tüketimi ile ilgilidir.Malum kış aylarında çorbalar masalardan eksik edilmemelidir.Soğuyan havalarla birlikte hem hastalıklara yakalanmamak hem de kilo korumak adına çorba tüketimi önemlidir.Ancak çorba tüketirken dikkat edilmesi gereken bir nokta var.Bu da çorba tüketiminin ana yemeklerden önce olmasıdır.

Genelde her yemek başlangıcı çorba ile yapılır.Ama aslında sağlıklı beslenmek için yenen yemekte tam olarak doymak ve yeterince enerji alınabilmesi adına yenen yemeğin rahat sindirilebilmesi gerekir.Yediklerimizin daha rahat sindirilmesi için yediğimiz yemeklerin sırasını da biraz değiştirmemiz gerekiyor.Bu değişimin en önemli kısmı da çorbanın yemekten önce değil sonra tüketilmesidir. Çünkü önce çorbayı içip sonra yemek tüketilirse sindirim sistemi zorlanır ve sindirim daha uzun zaman alır. Bu da hazımsızlık ve şişkinlik gibi şikayetlere yol açabilir. Fakat ilk olarak tam doyana kadar yemek yenir sonra çorba içilirse yediklerinizin sindirimi çok daha kolay olur ve midenizi daha rahat olduğunu hissedersiniz.” diye konuştu.

haber46,euronewstr

2 YORUMLAR

Bir Cevap Yazın