Çorlu Ahi Mehmet Köyü’nde Buğday Tarla Günü Yapıldı

1
1296

Tekirdağ ili Çorlu ilçesi Ahi Mehmet   köyünde 29.06.2011 Çarşamba günü Çorlu İlçe Tarım Müdürlüğü organizasyonu ile Çorlu İlçe Tarım Müdürlüğü, Çorlu Ziraat Odası ve Enstitümüz yeni buğday çeşitlerimizin tanıtıldığı   Tarla Günü düzenlemiştir. Tarla Günü ne İl Genel Meclisi Başkanı, Çorlu Ziraat Odası Başkanı, Çorlu Ziraat Bankası Müdürü, İlçe Tarım Müdürleri ve çok sayıda üretici katılmıştır.

Tarla Günü Çorlu İlçe Tarım Müdürü Mithat CENGİZ in açıs konuşması ile başlamıştır. Daha sonra Enstitü Müdürümüz Dr. Necmi BEŞER Enstitü çalışmaları ve Enstitüden tohumluk temin edilmesi konusunda bilgi vermiştir. Sertifikalı tohumluk üretimi yapacakların Enstitüye başvurdukları takdirde öncelikle tohumluk alabileceklerini söylemiştir. Daha sonra İl Tarım Müdürü erdem KARADAĞ bir konuşma yapmış. Son olarakta Enstitümüz Teknoloji Bölüm Başkanı ve buğday ıslahçısı Dr. Turhan KAHRAMAN yeni geliştirilen buğday çeşitleri hakkında teknik bilgiler vermiştir.

 

Tarla Günü çeşitlerin gezilmesi ve pilav ayran ikramı ile son bulmuştur. Üreticiler inceledikleri buğday çeşitleri arasında yeni çeşitlerimiz olan Selimiye, Aldane ve Bereket çeşitlerini çok beğenmişler ve ekmek istediklerini bildirmişlerdir.

 

KAYNAK : www.ttae.gov.tr

1 Yorum

Bir Cevap Yazın