Çukur Köyüne Antep Fıstığı Kabuk Soyma Makinesi Alınacak

0
1161
Çukur Köyüne Antep Fıstığı Kabuk Soyma Makinesi Alınacak

Karaman İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Vekili Mehmet Öztiryaki ile Ziraat Odası Başkanı Recep Muğlu, Çukur köyüne anılması planlanan Antep fıstığı soyma makimesini yerinde incelemek üzere Mersin’in Silifke ilçesine gitti.

Müdür Vekili Öztiryaki, “Karaman’da özellikle sınırlı tarım arazisine sahip olan ve bu arazileri de parçalanmış ve oldukça engebeli olan dağ köylerinde İl Müdürlüğümüzce çiftçilerimizin gelir seviyelerinin artırılması için çeşitli çalışmalar yürütülmektedir. Bu çalışmalardan birisi ise Antep fıstığı yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması projesinin uygulanmaya konulmasıdır. Antep fıstığı üretimi yapılan köylerimizden olan Çukur köyündeki üreticilerimize Antep fıstığının kırmızı kabuğunun soyulmasında büyük kolaylık sağlayacak olan fıstık soyma makinesinin Karaman Merkez Ziraat Odasınca alınarak hizmete sunulması planlanmıştır” dedi.

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Mehmet Öztiryaki, Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Muğlu ile birlikte Mersin’in Silifke ilçesine bağlı Nuru köyünde faal olarak çalışan fıstık soyma makinesini yerinde inceledi. Çukur köyü tüzel kişiliğine alınacak olan Antep fıstığı kabuk soyma makinesinin alınması ile üretici emek ve zamandan büyük tasarruf sağlamış olacak.

Bir Cevap Yazın