Çukurova da Limon Yılı

0
1640
Çukurova da Limon Yılı

Adana’nın Kozan ilçesinde limon hasadı başladı.

Kozan Yaş Sebze ve Meyveciler Odası Başkanı Süleyman Delibaş, geçen yıl limonun dalında 70 kuruştan satılırken bu yıl fiyatın 1 liraya yükseldiğini ve önümüzdeki günlerde bu fiyatın artabileceğini söyledi.

Limonda yıllardan bu yana aradıkları kaliteyi bu yıl yakaladıklarını belirten Delibaş, “12 Eylül itibariyle devletimizin verdiği kesim iznine istinaden limonlarımızın kesimlerine başladık. 17 Eylül tarihinde de yurt dışına ihracatına izin verilecek. Enterdonat cinsi limonumuzun hasadına başladık. Bu yıl limon üretiminde dekolte iyi gözüküyor. Yıllardan beri aradığımız kaliteyi bu yıl limonda yakaladık. Bu yıl için verimde genel yaptığımız tetkikler sonucu ürünlerde yüzde 20 artış gözüküyor” dedi.

Kozan yöresinde yıllık 340 bin ton narenciye rekoltesi gerçekleştiğini bunun 30 bin tonunu limonun oluşturduğunu kaydeden Delibaş, “Şu anda limonun kilosu dalında 1 TL olarak belirlendi. Geçen yıl 70 kuruşa kadar gidiyordu limon fiyatları ancak bu yıl fiyat biraz daha yüksek. Bahçede limon 70 kuruşken piyasada depoya yatak limon bulunurdu. Geçtiğimiz yıl soğuktan dolayı limon üretimi az olduğu için yataklara fazla limon koyulmadı ve limonun fiyatı 6-7 TL’ye kadar yükselmişti. Ama şimdi 15 günden bu yana maya dediğimiz limon üretimi ile birlikte piyasadaki limon fiyatının ateşi düştü. Şu anda fiyatlar normal seyirde devam ediyor. Burada organize sanayi bölgemizde üç tane fabrikamız var. Narenciye ürünlerimizi burada değerlendiriyoruz. Yine Mersin, Hatay ve Adana bölgelerine ve yurt dışı olarak da Rusya, Ukrayna ve Avrupa ülkelerine kadar limon ihracatımız oluyor. Yaklaşık 15 Aralık tarihine kadar limon kesimi sürüyor. Çünkü bir kesimde limon bitmiyor. Boyuna göre limon kesimi üç kesimi buluyor. Bu yıl limonlarımız oldukça kaliteli. İri ve taneli limonumuz var. Özellikle bu bölgemizin Waşhington portakalı tadı ve revası ile oldukça meşhur” dedi.

Limon bahçesinde limon kesimi yapan işçiler ise, “Bu sene limon çok güzel görünüyor. Geçen yıl da limon iyiydi ama o yıl ihracat az olduğu için satış düşüktü ve limon pek para etmemişti. Bu yıl iyi olacak gibi. Geçen seneye nazaran bu yıl limon üretimi biraz düşük ama ürün daha kaliteli. Geçen yıl poyraz çok estiği için limonlar kuruydu. Bu sene daha sulu ve kaliteli limonlar var. Bu yıl daha güzel ve verimli bir limonumuz var” dediler.

Bir Cevap Yazın