Cumhuriyet rekoru

0
924
Cumhuriyet-rekoru-kirildi

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, 2012-2013 sezonu fındık ihracatının miktar bazında Cumhuriyet tarihinin en iyi fındık sezonu olduğunu bildirdi.

Yıllık yurtiçi tüketimin ortalama 100 bin ton olduğunu ve yıllara göre dalgalanmalar göstermekle beraber ürünün 450-600 bin tonunun ise ihraç edildiğine dikkat çeken Yazıcı, “Eylül 2013 itibariyle başlayan 2013-2014 sezonunda ise rekoltedeki düşüş beklentilerine paralel olarak fındık fiyatlarındaki artış devam etmiştir.” dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, yaptığı yazılı açıklamada fındığın ülke ekonomisinde önemli bir yeri olduğunu, yoğun olarak Karadeniz Bölgesi’nde olmak üzere Türkiye’nin 34 ilinde yetiştirilmekte olduğunu, ruhsatlı üretiminin 14 ilde ve toplam 105 beldede yapıldığını bildirdi.

Türkiye açısından böylesine önemli bir ürün olan fındık politikalarının hükümet tarafından bir strateji çerçevesinde yürütüldüğüne işaret eden Bakan Yazıcı, bakanlığı görev alanında bulunan ve fındık ürünü konusunda faaliyet gösteren Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği’nin (FİSKOBİRLİK), 50 kooperatifi, 215 bin ortağı 13 fındık kırma tesisi, 4 iştiraki ve 270 bin tonluk depolama kapasitesi ile sektöre ve üretici ortaklarına hizmet veren bir kuruluş olarak faaliyetlerine devam ettiğini ifade etti.

Birliğin üreticilere olan borçlarını ödedikten sonra piyasada daha etkin bir rol üstleneceğini söyleyen Yazıcı, “Kooperatif birliklerimiz özellikle arz fazlası olan dönemlerde üreticilerin kendi kuruluşları olarak güvence görevi üslenmektedirler. Üretici ürününü nereye satacağı endişesi yaşamamaktadır.” dedi.

DÜNYA ÜRETİMİ 1 MİLYON TON CİVARINDA

Dünya fındık üretimi 700 bin ile 1 milyon ton arasında değiştiğini, ortalama 850 bin ton seviyesinde bulunan dünya fındık üretiminin yüzde 70’ini Türkiye gerçekleştirdiğine vurgu yapan Yazıcı, Türkiye’yi sırasıyla İtalya, İspanya, ABD, Kafkas ülkelerinin (Azerbaycan, Gürcistan) izlediğini, AB’nin payının ise yüzde 17 olduğunu ve Gürcistan, Azerbaycan ve Çin’in üretimi son yıllarda önemli oranda artış gösterdiğini söyledi. “

REKOLTE DÜŞTÜ, FİYATLAR ARTTI

Bakan Yazıcı, fındığın tarımsal ürün ihracatında yaklaşık yüzde 15-20’lik paya sahip olduğunu vurgulayarak, “Fındık, genel ihracatımızın da yaklaşık yüzde 2’sini oluşturmaktadır. Türkiye 600 bin tona (kabuklu cinsinden) yaklaşan fındık ihracatı ve 1,8 Milyar dolar ihracat geliri ile fındık ticaretinde üretimde olduğu gibi ilk sırayı almaktadır. Son 10 yıllık ihracat ortalamamızın 240 bin ton/iç karşılığı 480 bin ton kabuklu fındık olarak gerçekleşti. 2012/2013 sezonunda ise 301 bin ton iç fındık ihracatı gerçekleştirilmiştir. 2012/2013 sezonu fındık ihracatımız, miktar bazında Cumhuriyet tarihinin en iyi fındık sezonu olmuştur.” ifadelerine yer verdi. Gümrük ve Ticaret Bakanı, 2013-2014 sezonunda fındığın kalite-fiyat rakamlarıyla ilgili şu bilgileri verdi:

“Eylül 2013 itibariyle başlayan 2013-14 sezonunda ise rekoltedeki düşüş beklentilerine paralel olarak fındık fiyatlarındaki artış devam etmiştir. 17 Eylül 2013 itibariyle fiyatlar Giresun kalite tombul fındık 6,4 TL/kilo; levant kalite 6,1 TL/kilo olarak üreticiyi memnun edecek seviyelerde gerçekleşmiş olup, önümüzdeki dönemde fiyat artışının sürmesi beklenmektedir. Bu yıl fındık rekoltesi iç ve dış piyasalarda tükettiğimiz miktarın altında geçekleşeceği tahminlerine paralel, arz talep dengesinin piyasa içinde oluşarak ilave tedbirlere ihtiyaç duyulmayacağı değerlendirilmektedir.”

haber46

Bir Cevap Yazın