Dakikalar içinde gölü boşaltan balıkçılar

1
1197
Dakikalar içinde gölü boşaltan balıkçılar

Yılın bir günüde Mali Dogon kabilesi insanları Antogo gölünün kutsal sularında balık avlıyorlar. Her balıkçı kendisi için gölü dakikalar içinde boşaltmak istiyor.

Kutsal saydıkları bu gölde yılda bir kez yapılan bu şenlik diyebileceğimiz yarışma internette yazılanların aksine açlık ya da kıtlık yüzünden değil, en iyi balığı tutan balıkçının bereketinin artacağına inanıldığı için yapılmaktadır. Zira internette dolaşan bilgilere bakılırsa Afrika‘da açlıktan insanlar birbirleriyle mücadele ediyor, halimize şükredelim tarzı bu videonun yer aldığı haberler görürsünüz. Tamam, halimize şükredelim ancak bu yanlış anlaşılmayı da düzeltelim.

Videoda da  göreceğiniz gibi, açlıkla mücadele edilmiş olan bir yerde o kadar sayıda araba olmaz. Videoyu biraz daha dikkatli incelediğiniz de balıkçıların akın ettikleri göletin yandaki büyük göletten sırf bu etkinlik için ayrıldığını görürsünüz. Aklınıza şu gelebilir, adamlar gölde balık bırakmıyorlar…. Gölet zaten ayrılış durumda, balıkçılar o balıkları tutmasa bile Afrika sıcağında o gölün kısa zamanda buharlaşacağı ve balıkların telef olacağını da düşünmek lazım.

Umarım bu yanlış anlaşılmayı düzeltmiş oluruz. Sizinde bu konu hakkında yazacaklarınız varsa lütfen yorum kısmına buyurun…

On one day of the year the Dogon people of Mali can fish in the sacred water of Lake Antogo. It’s every fisherman for himself as the lake is emptied in minutes.

1 Yorum

Bir Cevap Yazın