Dalga dalga nükleer tehdit

0
1031

Japonyada Nükleer SantralTsunami dalgalarının vurduğu nükleer santrallerde tehdit yayılıyor. Fukişima Nükleer Santrali’nde 1 numaralı reaktörden sonra 3’üncü reaktör de patlamak üzere. Japonlar son çare olarak deniz suyuyla soğutuyor.

Üç ayrı santralde daha alarma geçildi. Çernobil faciası sayesinde tecrübe kazanan Ukrayna da yardım teklif etti.
Japonya bir yandan cuma günü ülkeyi yerle bir eden deprem ve tsunaminin yaralarını sarmaya çalışıyor, bir yandan da felaketin tetiklediği nükleer tehditle boğuşuyor. Suların çekilmesiyle, yaşanan hasarın boyutları daha da net olarak ortaya çıktı. Başbakanı Naoto Kan’ın İkinci Dünya Savaşı’ndan beri ülkenin karşılaştığı en büyük felaket olarak tanımladığı deprem ve tsunami sonrası, 1 no’lu reaktöründe patlama yaşanan Fukişima Daiçi Nükleer Santrali’nde, dün 3 no’lu reaktör için de alarm verildi. Tüm dünya da nefesini tuttu, “Yeni bir Çernobil mi olacak” sorusunun yanıtını bekliyor.

3 SANTRALDE DAHA KIRMIZI ALARM
Başkent Tokyo’nun 240 kilometre kuzeyinde bulunan Fukişima Daiçi santralinde cumartesi günü 1 numaralı reaktörde meydana gelen patlama sonucu 22 kişinin radyasyona maruz kaldığı, 1 teknisyenin öldüğü ve 11 kişinin de yaralandığı bildirildi. Ancak bazı kaynaklar ışına maruz kalanların sayısının çok daha fazla olduğunu ileri sürüyor. Dün 3 numaralı reaktörde de soğutma sorunları çıkması üzerine, yetkililer deniz suyu kullanarak patlama tehlikesini önlemeye çalıştı. Uzmanlar nükleer enerji santralinin çekirdeğinde ortaya çıkacak tam bir erimenin, insan sağlığı için çok tehlikeli olabilecek uranyum benzeri tehlikeli yan ürünleri çevreye yayacağı uyarısını yapıyor. Ayrıca 12 km. kadar uzaktaki Daini santralinde de bir reaktörde sorun yaşandığı belirtildi. Akşam üzeri de önce Miyagi eyaletinde bulunan Onagawa kentinde bulunan nükleer santralde ardından da Tokyo’nun 120 kilometre kuzeyindeki Ibaraki eyaletindeki Tokai Nükleer Santrali’nin 2 numaralı reaktöründe acil durum ilan edildi. Ancak daha sonra Japonya Atom Enerjisi Şirketi yaptığı açıklamada, bombalardan birinin arızalandığı fakat diğer bombanın çalıştığını duyurdu. Şirket burada nükleer bir sızıntı tehlikesinin bulunmadığını söyledi.

170 BİN KİŞİ BÖLGEDEN TAHLİYE EDİLDİ
Japonya Baş Kabine Bakanı Yukio Edano, “Fukişima Daiçi nükleer elektrik santralinin 3 reaktöründen biri olan Birim 3’teki reaktör çekirdeğinde, kısmi erime ve buna bağlı olarak radyasyon kaçağı başlamış olması kuvvetle muhtemel” dedi ve radyasyon seviyesinin kısa bir süre için kabul edilen sınırların üstüne çıktığını kabul etti. Fukuşima santralinin çevresinde, 30 kilometre yarıçapını kapsayan alandaki yaklaşık 170 bin kişi de tahliye edildi. Cumartesi meydana gelen nükleer patlamanın seviyesi, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Radyolojik Olay Ölçeği’ne (INES) göre, 7 üzerinden 4 olarak açıklandı. Çernobil Nükleer Santrali’nde meydana gelen kazanın 7, Three Mile Island kazasının ise 5 seviyesinde kabul edilmesi, felaketin boyutları hakkında daha net bir ipucu veriyor. Rüzgârın güneyden esmesi yüzünden nükleer sızıntı tehlikesine karşı ülkenin kuzeyinde de hummalı bir hazırlık var.

RUSYA’DAN DOĞALGAZ YARDIMI
Japonya’nın 50 nükleer reaktörün 11’inde depremden sonra faaliyetler durdurulmuştu. Nükleer enerjinin tüm enerji ihtiyacının üçte birini karşıladığı ülkede büyük enerji sıkıntısının baş göstermesi bekleniyor. Nitekim Rusya’dan doğalgaz talebinde bulunulduğu belirtildi. Dün 19 bin 500 metreküp sıvıgaz taşıyan bir tanker Rusya’dan yola çıktı. Bugün de 100 bin metreküp sıvıgazın Japonya’ya gönderileceği bildirildi. Rusya Başbakanı Vladimir Putin, “Aramızda bazı problemler olsa da komşu Japonya’nın enerji sıkıntısı çekmemesi için elimizden geleni yapacağız” dedi. 25 yıl önce yaşanan Çernobil faciası nedeniyle nükleer felaket tecrübesine sahip Ukrayna da Japonya’ya nükleer sorunlar da dahil her alanda yardıma hazır oldukları mesajını iletti.

2 GÜN ÇATISINA TUTUNDU
Cuma günü 10 metrelik dalgalarla açık denize sürüklenen 60 yaşındaki Hiromitsu Shinkawa, dün bir Japon savaş gemisi tarafından kıyıdan 15 km. açıkta sağ salim bulundu. 2 gün boyunca evinden kopan bir çatı parçasına tutunan Shinkawa’nın durumunun iyi olduğu belirtildi. Kurtarılış anı ise objektiflere böyle yansıdı.

Bir Cevap Yazın