Dana Burnu Zararlısı ve Mücadelesi

0
15526
dana burnu zararlısı

Tanımı: Dana burnu zararlısı nın vücudu kadife gibi kısa tüylerle kaplıdır. Rengi kırmızımtrak kahverengi veya kirli koyu esmerdir. Üst kanatları kısa, alt kanatları iyi gelişmiştir. Ön bacakları toprağı kazmak için özel bir şekil almıştır. Vücut uzunluğu 4-6 cm’dir.

Yaşama Şekli: Danaburnu gündüzleri toprağın içinde galeriler içerisinde yaşar, geceleri faaliyet gösterirler. Bazen toprak yüzüne çıkarlar. Sıcak yaz gecelerinde faaliyetleri artır. Genellikle yaşama yeri olarak galeri açmaya uygun olan kültüre alınmış nemli bol humuslu killi-kumlu toprakları seçerler.

Zarar Şekli: Ergin ve nimfleri toprak içinde yol açarak ilerlerken rastladıkları bitkinin köklerini keserler, yumruları kemirirler. Özellikle yeni dikilmiş veya çimlenmiş sebze fidelerinin köklerini keserek kurumalarına neden olurlar. Yumrulu bitkilerin yumrularını kemirerek zarar verirler.

Beslendiği Bitkiler: Tüm sebzeler, çeltik, buğday,mısır, ayçiçeği, tütün, pamuk, süs bitkileri, meyve ve orman fidanlarında zarar yapar.

Doğal Düşmanları: Bazı kuşlar ve kümes hayvanları danaburnunu yer.

Kültürel Önlemler: 

– Küçük bahçeler mümkün olduğu takdirde göllenecek şekilde su altında bırakılarak, toprak içerisinde bulunan daha burnunu öldürülür. etarim.net

– Zararlı, gübreli ve sıcak toprakları sevdiğinden, bahçenin uygun yerlerine yaz sonuna doğru gübre kümeleri bırakılır. İlkbahar başlarında burada toplanan nimf ve erginler öldürülür.

– Toprağın zamanında ve derin işlenmesi ile toprak altında bulunan zararlı yok edilir.

İlaçla Kimyasal Mücadele

İlaçlama Zamanın Tespiti: Danaburnunun var olduğu bilinen tarlalarda veya fidelerin dikiminden sonra solan bitki varsa, yüzeysel kazı izleri görülürse mücadele yapılmalıdır.

İlaçlama Şekli: Dana burnu zararlısı için zehirli yem hazırlamak; tavsiye edilen ilaçlardan biri önce kepek ile kuru olarak karıştırılır. Sonra, içinde şeker eritilmiş su ile yavaş yavaş nemlendirilir. Nemlendirme derecesi kepeğin sünger haline gelmesiyle ayarlanır.etarim.net Bu şekilde hazırlanan zehirli yem akşam üzeri, bahçe sulandıktan sonra, bitki diplerine serpilir. Bir dekara 8 kg zehirli yem kullanılır.

Kullanılacak ilaçlar ve dozları:

Etkili Madde Adı ve Oranı Formülasyonu Dozu (Preparat) 10 kg kepek+500 g şeker

Chlorpyriphos-ethyl, %25 WP 400 g

Triclorfon, % 80 SP 250 g

Endosülfan, % 32.9 WP 100 g

Endosülfan, % 5 Toz 500 g

Parathion-methyl, EC 100 ml

Bir Cevap Yazın