Dar Gelirli Çiftçiye Hayvan Desteği

0
1137
Dar Gelirli Çiftçiye Hayvan Desteği

Aksaray’da dar gelirli çiftçilerin gelir seviyelerinin yükseltilmesini amaçlayan hayvancılık projeleri büyük ilgi görüyor.

Aksaray’da dar gelirli çiftçilerin gelir seviyelerinin yükseltilmesini amaçlayan hayvancılık projeleri büyük ilgi görüyor. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı kaynaklarının kullanıldığı projelerde köylülere koyun, koç ve büyükbaş hayvan dağıtımları yapılıyor.

2005-2012 yılları arasında toplam 592 kişiye 5 bin 800 adet küçükbaş 293 adet büyükbaş hayvan dağıtımı yapıldığı bildirildi.

Gıda, Tarım Hayvancılık il Müdür Vekili Dr. Hüseyin Düzgün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, koyun yetiştiriciliğinin maliyeti düşük, risklerinin ise az olduğunu söyledi.

Düzgün, Aksaray’da koyunculuğun geliştirilmesi, kırsal alanda yaşayan çiftçilerin gelir düzeylerinin yükseltilmesi, gelir çeşitliliğinin artırılması, köy ve beldelerde istihdamın artırılması ve köyden kente göçün önlenmesi amacıyla arazisi az olan ya da hiç olmayan çiftçilere küçükbaş ve büyükbaş hayvan verildiğini belirtti.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nün teknik destek verdiği, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı kaynaklarının kullanıldığı hayvancılık projelerinin hazırlandığını belirten Düzgün, bu projelerin Aksaray’da başarılı bir şekilde uygulandığını bildirdi.

Koyunculuğun tarımsal üretim seçeneği sınırlı birçok aile için çok önemli olduğunu vurgulayan Düzgün, Aksaray’da iklim koşulları ve yağışların arzu edilen seviyede olmasından dolayı koyunların yılın 8-9 ayını merada geçirebildiğini, koyunculukta yıl boyu istihdamın sağlanabildiğini ifade etti.

Düzgün şunları kaydetti:

“2005-2012 yılları arasında yaklaşık 3 milyon lira kaynak kullanılarak 592 çiftçiye 5 bin 800 adet küçükbaş, 293 adet büyükbaş hayvan dağıtımı yapıldı. Uygulanan bu projelerde 2 yılı ödemesiz olmak üzere sonraki yıllarda eşit taksitlerle faizsiz ödeme planları yapıldı. Dağıtılan koyunlar 1 yıllık hayvan hayat sigortası ve yem desteği sağlanarak verildi. Bu projelerin çok olumlu yansımaları olmaktadır. Bu projelere 2013 yılında da devam edilecek.”

Muhabir: Adem Koçak / Ersin Altınsoy

Yayıncı: Rıfat Yerlikaya – Aksaray

kaynak: haberler.com

Bir Cevap Yazın