Davutoğlu;Yeni Destek Paketini Açıkladı

0
809
Davutoğlu;Yeni Destek Paketini Açıkladı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Diyarbakır’da yaptığı açıklamada, tarım sektörüne yönelik yeni bir destekleme paketi açıkladı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, geçtiğimiz hafta pirinçten alınan KDV indiriminden sonra, bugün de Diyarbakır’da katıldığı Ak Parti İl Kongresi’nde yeni bir ‘paket’ açıklayacaklarını söyledi. Başbakan Davutoğlu’nun açıklamasına göre, mercimek, nohut, kuru fasulye üretimine verilen hibe desteği yüzde 100 artırılıyor. Yine tarımda verilen hibe oranları da yüzde 50 artıyor.

Tarım sektörüne yönelik destekleme paketini Diyarbakır’da açıklayan Davutoğlu, şu şekilde konuştu:

“Kırmızı mecimek ve nohutta desteği yüzde yüz artırıyoruz. Meyve üreticilerinin de fidan desteği yüzde 50 artacak. Süt üreticilerini de unutmadık. Süt ve süt ürenlerine verilen desteği de yüzde 100 artıyoruz.”

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin Seyrantepe Spor Kompleksi’nde gerçekleştirilen Diyarbakır 5. Olağan İl Kongresi’ndeki konuşmasına, “Peygamberler şehri, Peygamberi her vesileyle anan ve onun yolundan yürüyen Diyarbakır’a” selam vererek başladı.

‘Çözüm’ mesajı

AK Parti Diyarbakır İl Başkanlığı 5. Olağan Kongresi’nde halka seslenen Başbakan Ahmet Davutoğlu, çözüm sürecinin başarıya ulaştırılması için gereken tüm çabaların gösterileceğini söyledi. Davutoğlu, birlik ve beraberliği bozmak için provokasyonlarda bulunanlara pirim verilmeyeceğini belirterek, “Çözüm süreci bir seçim kazanmak ya da kaybetmemek için açılan bir yol değildir. Çözüm süreci vatandaşlıkla buluşan kaderdaşlık sürecidir. Çözüm sürecine darbe vurmak isteyenlerin maskesi indirilsin. Asırlardır bir arada yaşayanları, bir arada tutmaya çalışırken birileri ayırmaya çalışıyor. Biz çözüm sürecini yerli milli bir proje olarak başlattık ve başarıya götüreceğiz. 30 yıldır bu ülkenin anaları acıyla ağladı. Biz bu kaderi değiştirmeye kararlıyız” dedi.

Geçmişte Türkiye’de kardeşi kardeşe kıranlara karşı çözüm üretmek isteyenlere birilerinin engel olduğunu belirten Başbakan Davutoğlu, kendilerinin tüm engellemelere rağmen bu süreci başarıya ulaştıracaklarını kaydetti. Davutoğlu, “Geçmişte ne zaman bu meseleler çözülmek istenmişse hep engellerle karşılaşılmıştır. 1993 yılında çözüm için uğraşılırken Eşref Bitlis şehit edildi sonra 33 asker şehit edildi. 2001’de Gaffar Okkan şehit edildi. 2009 yılında paralel çeteler devreye girdi. Mit müsteşarına kumpas kurdular. Biz yılmadık ve 2013’de çözüm sürecine yeni bir ivme kazandırdık. Tam da bu sırada Gezi provokasyonları yaparak çözüm sürecini durdurmak istediler. Ülkeyi karanlığa boğmak istediler. Ama biz bu yola kararlı çıkmış AK Parti neferleri olarak durmadık. 2013 Haziranında çözüm süreci yasasını çıkardık. AK Parti devir teslimi yaparken çözüm süreci bizim sürecimizdir her daim sahip çıkacağız dedik. Çözüm süreci mutlaka başarıya ulaşacak. Mutlaka analar ağlamayacak, gençler dağlarda karşı karşıya değil, barış sofralarında hep bir arada olacaklar” dedi.

‘Kobani bize tarihin emanetidir onlara sahip çıkacağız’

Kobani olayları bahanesiyle birilerinin ülkeyi karıştırmaya çalıştığını belirten Başbakan Ahmet Davutoğlu, buna da müsaade etmeyeceklerini dile getirdi. Davutoğlu, “6-7 Ekim Kobani olayları Kobani için çıkmadı. Provakasyonlar devreye girdi. 3 günde 197 bin Kobanili kardeşini sınırdan almış olan bu ülke Kobani’yi unutabilir mi? Kobani bize tarihin emanetidir onlara sahip çıkacağız. Kobani’ye nasıl sahip çıkmışsak, Halep’teki, bayır bucaktaki Türk’e, Hıristiyan’a da sahip çıkacağız. Kobani’yi bahane ederek şehirlerimizi yangın yerine çevirdiler. Çözüm sürecini provoke etmek istediler. Onlar tahrip edebilirler; biz inşa ederiz dedik ve 1 ay geçmeden hepsini yeniden inşa edildi. Bizim bütün milletimizi bağrımıza basan siyaset anlayışımız bu. Diyarbakır sokaklarının bir daha böyle yangın yerine çevrilmemesi için her türlü tedbiri alacağız. Kobani bahanesiyle çıkan olaylardan sonra çözüm süreci tekrar ivme kazandı. Bütün bir milletin malı olan çözüm süreci için herkesle görüşüyoruz. Bütün vatandaşlarımızın malı olan çözüm sürecine sahip çıkacağız. Sonra Cizre provokasyonu oldu ve kardeş kardeşe kırdırılmaya çalışıldı. Onlara da engel olacağız. Diyarbakır, çözüm sürecine sahip çıkacak mısınız? Diyarbakır’dan Konya’ya, Türkiye’nin her vilayetinde çözüm süreci olan ezeli ve ebedi kardeşliğine sahip çıkacak mısınız? İşte Diyarbakır bu, sevgi şehri, birlik şehri Diyarbakır bu” diye konuştu.

Çözüm sürecinde 3 önemli esas

Başbakan Ahmet Davutoğlu çözüm sürecinde 3 önemli konuyu Diyarbakır’da açıkladı. “Çözüm süreci ile ilgili 3 esası dile getirmek istiyorum” diyen Başbakan Davutoğlu, “Birincisi çözüm sürecinin omurgası ortak tarihimizdir. Diyarbakır bunu çok iyi anlar. Güzel Türkçe’mizi güzel Kürtçe’miz ile kardeş kılmaya geldik. Buna çağdaş gibi görünen ama çağ dışı olan ulusalcılar karşı çıkıyor. İkincisi eşit vatandaşlık hakkı. Bunu sağlamak için bütün gücümüzle çalışacağız. Herkesin eşit haklara sahip olduğu özgür bir Türkiye. Üçüncüsü yeni bir Ortadoğu hedefliyoruz. Türk’ün, Kürt’ün, Arap’ın kardeş olduğu bir Ortadoğu hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Kürtçe seslendi

AK Parti Diyarbakır 5. Olağan Kongresi’ne katılmak üzere Seyrantepe Spor Kompleksi’nde toplanan kalabalığa seslenen Başbakan Ahmet Davutoğlu, selamlama sırasında halka Kürtçe seslendi. Başbakan Davutoğlu, ‘Diyarbakır’a selam olsun’ şeklinde başladığı konuşmasında salonda açılan ve ‘Kardeşliğin sesi Başbakan Davutoğlu’na selam olsun’ yazılı olan pankartı okuyarak, Kürtçe selama karşılık verdi. Başbakan Davutoğlu, salondakilere Kürtçe seslenerek, ‘Selam olsun Diyarbakır’ diyerek yoğun bir alkış topladı.

www.dunya.com

Bir Cevap Yazın