Deniz kestanesinin fiyatı tavan yaptı

0
1058
Deniz kestanesinin fiyatı tavan yaptı

Ayvalık ilçesinde, aralık-mart döneminde kilogramı 50 liradan satılan deniz kestanesinin fiyatı, arz düşüklüğü nedeniyle 120 liraya kadar yükseldi.

Deniz kestaneleri, genellikle gerçek lezzeti ve büyüklüğüne ulaştığı aralık-mart aylarında toplanarak satışa sunuluyor.

Sahil kentlerinde çoğunlukla 200 gramlık şişelerde pazarlanan ürünün kilogram fiyatı, yaklaşık bir ay öncesine kadar 50 liraydı. Deniz kestaneleri, son günlerde az toplandığı ve küçüldüğü için 120 liradan satılmaya başlandı.

Ayvalık’ta balıkçılıkla uğraşan Engin Değirel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, aralık-mart döneminde 40-45 deniz kestanesiyle 200 gramlık bir şişenin dolduğunu söyledi.

Bu günlerde aynı büyüklükte şişeyi doldurabilmek için 150 civarında deniz kestanesi toplanması gerektiğini dile getiren Değirel, “Bunun için fiyatlara zam yaptık. Toplanması çok zahmetli” dedi.

Dikenleri yüzünden zor toplanan deniz kestaneleri, birçok yabancı ülke mutfağının pahalı yemekleri arasında yer alıyor. Bazı kaynaklarda, turizm ve yemek dergilerinde “dünyanın en iyi üç lezzetinden biri” olarak kabul edilen bu deniz canlısı, Türkiye’de fazla ilgi görmese de Uzakdoğu ve Avrupa ülkelerinde sofraları süslüyor.

haber365

Bir Cevap Yazın