Deniz ürünleri ithalatı gözetime tabi tutulacak

0
928
Deniz ürünleri ithalatı gözetime tabi tutulacak,tarımsal haber,tarımsal desteklemeler,tarımsal ekonomi,tarımsal hibe,tarımsal enflasyon
Deniz ürünleri ithalatı gözetime tabi tutulacak,tarımsal haber,tarımsal desteklemeler,tarımsal ekonomi,tarımsal hibe,tarımsal enflasyon

Somon, Ringa, Sardalya, Uskumru, Yayın, Palamut-torik, Mezgit, Karides ve Kalamar gibi birçok deniz ürünü ithalatı kayda alınmak suretiyle ileriye yönelik olarak gözetime tabi tutulacak.

Ekonomi Bakanlığı’nın İthalatta Gözetim Uygulanmasına İlişkin Tebliğ’i 30 gün sonra yürürlüğe girmek üzere Resmi Gazete’de yayımlandı.  Tebliğ; Pasifik somonları, Atlantik somonları, Ringa balıkları, Sardalyalar, Uskumru balıkları, Cobia, Kömür balığı, Keler balığı, Sockeye somonu, Tilapya, Yayın, Tatlısu süs balıkları, Palamut-torik, Alaska mezgit balıkları, Avustralya uskumrusu, Surimi, Soğuk su karidesleri, Penaeus familyasından karidesler, Akdeniz kalamarlarının ithalatının kayda alınmak suretiyle ileriye yönelik olarak gözetime tabi tutulmasına ilişkin usul ve esasları düzenlemeyi amaçlıyor.

Söz konusu deniz ürünleri ithal etmek isteyen ithalatçılar, gerçekleştirecekleri ithalata ilişkin bilgileri ithalattan önce Ekonomi Bakanlığı tarafından yetkilendirilen Kayıt Merkezleri’ne kaydettirecekler. İthal işleminin kayda alındığına dair bir Kayıt Belgesi düzenlenecek ve ürünler, bir gümrük beyannamesi kapsamında, brüt 50 kg veya daha az miktarda ithal edilecek ise kayda alma uygulamasına tabi olmayacak.

-KAYIT BAŞVURULARI 10 GÜN İÇİNDE SONUÇLANDIRILACAK-

Tam ve usulüne uygun olarak yapılan kayıt belgesi başvuruları en geç 10 işgünü içerisinde sonuçlandırılacak. Yapılan beyanın gerçeğe aykırı olduğunun, başvurularda sunulan bilgi ve belgelerde tutarsızlık bulunduğunun tespit edilmesi veya bu yönde ciddi şüphe olması halinde söz konusu hususlar açıklığa kavuşturuluncaya kadar kayıt belgesi düzenlenmeyecek. Bu nitelikteki başvurular değerlendirilmek üzere ilgili kayıt merkezince koordinatör kayıt merkezine intikal ettirilecek.

Tebliğ kapsamındaki eşyanın niteliği, menşei, değeri ve benzeri özellikleri ile ithalatının kayda alınmasına ilişkin belirlenen diğer iş ve işlemlere ilişkin Ekonomi Bakanlığı İthalat Genel Müdürlüğüne tavsiye ve önerilerde bulunmak üzere Tarım İzleme Komitesi oluşturulacak. Komitenin üyeleri, oluşturulması, görevleri ile çalışma usul ve esasları Genel Müdürlükçe belirlenecek.

haber365

Bir Cevap Yazın