Denizli teknolojik tarımda başkent oluyor

0
1358

Denizli, tekstil, turizm, mermer, kablo ve bakırdan sonra dev tesisleriyle jeotermal serada da başkent olacak.

Denizli Valisi Yavuz Erkmen, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ve Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile birlikte, İl Özel İdaresi, Ticaret Odası ve Ticaret Borsası’nın katılımıyla Türkiye’de ilk defa tarımsal amaçlı Organize Sera Bölgesi’ni gerçekleştirdiklerini söyledi. 

Erkmen, Denizli’de dev seraların kurulmaya başlandığını, kentte planlanan 6 bin dekar arazide bugüne kadar 600 dekar alana sera yatırımı gerçekleştiğini ifade etti.

Bir taraftan turizm yapıları yapıldığına, diğer taraftan da ısıtmada kullanılarak değerlendirilen jeotermal kaynakların son yıllarda seracılık anlamında da kullanılmaya başlandığına dikkati çeken Erkmen, “Özellikle değişik sektörlerde başarılı olmuş çok değişik iş adamı arkadaşlarımızın bu dallarda yani jeotermal seracılık konusunda yatırım yaptığına şahit oluyoruz. Şu anda yapılan yatırımlar 600 dekarı geçmiş durumdadır” dedi.

Erkmen, Denizli’deki planlamalarının 6 bin dekarlık bir alanda bu seraların yapılabilmesi olduğunu belirterek, “Tabii bu gelişmeyle biz çok kısa sürede bu sonuca ulaşacağımızı tahmin ediyoruz. Bunun bir faydası 6 bin dekarlık bir alanda seracılık yapabildiğimiz takdirde en az 6 bin kişiye istihdam yaratmış olacağız. Bu da il için küçümsenmeyecek oranda bir başarı demektir” diye konuştu.


“DENİZLİ, ARTIK TEKSTİLİN ÖTESİNDE DEĞİŞİK SEKTÖRLERLE DE ANILMAYA BAŞLADI”

Jeotermal sera anlamında gelişmeye ve yapılmaya müsait yerler olarak Gölemezli, Buldan Yenicekent bölgesi ve Sarayköy’ü işaret eden Erkmen, şöyle devam etti:

“Özellikle bu yapılan yeni seraların çok modern seralar olduğu, topraksız sera dediğimiz hiçbir şekilde toprakla temas etmeyen seralardır. Yılın yedi sekiz ayı verim alınan ama yeni yapılacak birtakım çalışmalarla da yılın 12 ayına çıkartılacak olan bir süreci yaşayacak olan seracılık yapılmakta. Şu anda domates daha çok ön planda gözükmesine rağmen her türlü ürünü burada yetiştirme şansımız olacaktır. Şu anda mevcut üretim olarak domatesler bir taraftan Türkiye’deki mevcut iç pazara verilmekte ama önemli bir bölümü de gerek Rusya gibi, İngiltere gibi, Almanya gibi değişik ülkelere ihraç edilmektedir. Türkiye’de ilk defa

Sanayi Bakanlığı ile Tarım Bakanlığı birlikte ilimiz Özel İdaresi, Ticaret Odası ve Ticaret Borsası’nın katılımı ile ilk tarımsal amaçlı organize sera bölgesini gerçekleştiriyoruz. Biz seracılık yapmak isteyen organize sera bölgesinde olsun veya organize sera bölgesinin dışında olsun bütün yatırımcı arkadaşlarımıza sıcak su temini konusunda Özel İdare olarak gerekli desteği ve kolaylığı sağlamaktayız. Bu amaçla yatırım yapacak arkadaşlarımızın herhangi bir tereddüt duymamasını istiyoruz.”

Denizli ekonomisinin son yıllarda dikkat çekici bir gelişmeye tanıklık yaptığını söyleyen Erkmen, “Özellikle bugüne kadar tekstilin ön plana çıktığı ve özellikle ev tekstilinde merkez konumunda olan Denizli, artık son yıllarda tekstilin ötesinde değişik sektörlerle de anılmaya başladı” dedi.

Yılda yaklaşık 2 milyar doların üstünde ihracat rakamlarına sahip olan Denizli’nin, bunun yarısını tekstilden, kalan yarısını ise tekstil dışındaki sektörlerden elde ettiğini söyleyen Erkmen, tekstilin dışında kablo, mermer, tarım ve hayvancılık, turizm gibi değişik sektörlerin devreye girdiğini, bu anlamda özellikle jeotermal kaynakların değerlendirilmesinin çok önem taşıdığını bildirdi.

“64 DÖNÜMLÜK SERADAN, 3 MİLYON LİRA BİR CİRO HEDEFLİYORUZ”

Toplam 162 bin metrekareye dev sera tesisi kuran Denizli İl Genel Meclisi Başkanı Halil Pekdemir ise şöyle devam etti:

“Bunun 120 bin metrekaresini sera olarak planladık. Paketleme tesisi yolları ve boşluklarıyla yaklaşık 120 bin metre kare olarak bir seramız planlandı. Bunu iki etaba ayırdık. Birinci etap olmak üzere 64 bin metrekaresini bu yıl yaptık. Önümüzdeki yıl da projenin geri kalan kısmını tamamlamayı hedefliyoruz. Burada 140 bin salkım domates fidesi diktik. Kasım aylarının başlarında üretim olmak üzere ürün almaya başladık. Yaklaşık burada 70 kişiye iş istihdamı sağladık.” 

Sera domatesinin Avrupa’ya ihracatına da başladıklarını belirten Pekdemir, ilk ihracatı gerçekleştirdiklerini söyledi.

Bir dekarında 30 ile 35 ton arasında bir ürün beklendiklerini ifade eden Pekdemir, “Buradan yola çıkarsak, 64 dönümlük seramızdan yaklaşık 2 bin ton gibi bir domates üretimi planlamaktayız. Geçen yıldan baz alırsak, geçen yıl 1 lira 55 kuruş gibi bir ortalaması olmuştu. Bu hesaptan gidersek, üretimde de bir sıkıntı olmazsa 3 milyon lira bir ciro hedefliyoruz. Bundan dolayı ben gelecekte Denizli’nin, tekstil, mermer, turizm, tarım olarak, ilimiz hem ülkemizde, hem dünyada isim yapacaktır diye düşünüyorum” dedi.

Haber Kaynağı: Hürriyet Gazetesi – www.hurriyet.com.tr

Bir Cevap Yazın